Galerie Smečky

Galerie Smečky je výstavní a společenský prostor v centru Prahy, který se zaměřuje na prezentaci současných výtvarníků spolu s jedinečnou sbírkou české koláže, kterou vlastní společnost Pražská plynárenská.
 
Korporátní sbírka Pražské plynárenské čítá více než 550 děl. Ve sbírce jsou zastoupeni všichni významní čeští autoři i autorky, kteří se médiu koláže ve 20. století věnovali. Jádro předválečné avantgardy tvoří práce Toyen, Jindřicha Štyrského či Adolfa Hoffmeistera. Poválečnou tvorbu reprezentují jména Jiřího Koláře, Běly Kolářové, Jana Koblasy, Libora Fáry, Květy Pacovské či Karla Trinkewitze.
 
Galerie Smečky zahájila svou činnost v roce 2005 a od té doby uspořádala desítky výstav významných českých výtvarníků. Součástí je vždy i pestrý doprovodný program. Podpora společensko-kulturního dění v metropoli patří mezi jeden z pilířů odpovědného podnikání koncernu Pražská plynárenská.
Galerie Smečky, Ve Smečkách 24,  
110 00 Praha 1  
Tel.: +420 222 210 268  
E-mail: galerie.smecky@ppas.cz
Otevřeno: Út - So: 11:00-18:00  
Přidejte si nás na Facebooku

Probíhající výstava: Viktor Kopasz - loose structures

20. 4.– 29. 6. 2023

„Vidění světa nespočívá v tom, jak se díváme očima, ale v tom, co z viděného vytvoříme.“ Nicholas Mirzoeff, How to see the world.

Galerie Smečky představuje samostatnou výstavu ‚‚loose structures‘‘ umělce Viktora Kopasze (*1973), který patří mezi nejvýraznější osobnosti současné fotografie. Výstava uvádí jak Kopaszovy autorské knihy, tvořící těžiště jeho práce, tak hned několik fotografických sérií v nichž se prolínají přírodní a lidské formy, odkazující na jeho vizuální vpomínky a imaginaci. ‚‚Autor ve své tvorbě pracuje s velkým množstvím vizuálních dat. Svými svébytnými zásahy je odchyluje od reálné - původní podoby a konceptuálním přístupem skládá do vlastních propojených širokých souřadnic osobních i obecných témat‘‘ vysvětluje kurátorka výstavy Anežka Chalupová. 

Kopasz mísí několik médií – fotografii, autorskou knihu, práci s textem, grafiku, kresbu, koláž a instalaci. Na výstavě představuje fotografické série, které zrcadlí jeho mnohostranný přístup k současné fotografii. Jádro autorovy práce však spočívá v soustavném utváření autorských knih – deníků. Do těchto uzavírá nejen osobní vzpomínky, ale na jejich stránkách můžeme v poslední době pozorovat autorův přístup k hranicím současné post-fotografie. Listy knih doplňuje písemnými poznámkami ve čtyřech jazykových mutacích (slovensky, maďarsky, česky a anglicky) odkazujících na středoevropskou identitu. 

O autorovi

Viktor Kopasz (*1973, Kráľovský Chlmec) absolvoval Katedru fotografie na pražské FAMU v roce 1997. V roce 2021 dokončil Ph.D. studia na UMPRUM. Autorské knihy (deníky) kontinuálně tvoří od roku 1989. Jeho díla byla představena na samostatných a skupinových výstavách, například v Galerii moderního umění v Roudnici n. Labem (2022); Photoport gallery, Bratislava (2021); hunt kastner, Praha (2020); Paperlustfest, Galerie Apteka, Krakow (2019); Galéria Medium, Bratislava, (2018); Fotograf Gallery, Praha (2018); OFF Biennale Budapest, Budapešť (2015); Prototyp, Praha (2015); Dům umění České Budějovice (2014), a na mnoha dalších. Je zastupován pražskou galerií hunt kastner. Žije a pracuje v Praze. 

Galerie Smečky a firemní sbírka Pražské plynárenské

Galerie Smečky se výstavní činnosti věnuje již od roku 2005 a tematicky se zaměřuje především na českou koláž. Společnost Pražská plynárenská, která umožňuje provoz Galerie, vlastní největší kolekci české koláže čítající více než 550 děl. Ve sbírce jsou zastoupeni všichni významní čeští autoři a autorky, kteří se médiu koláže ve 20. století věnovali. Jádro sbírky předválečné avantgardy tvoří práce Toyen, Jindřicha Štyrského či Adolfa Hoffmeistera, poválečnou tvorbu reprezentují díla Jiřího Koláře, Běly Kolářové, Jana Koblasy, Libora Fáry, Květy Pacovské či Karla Trinkewitze.

 

Renée Vincurková
Předsedkyně správní rady Nadačního fondu Galerie Smečky 
NadacnifondGS@ppas.cz 
+420 775 687 606

Galerie Smečky 
Ve Smečkách 24, Praha 1 – Nové Město 
Otevřeno úterý – sobota, 11:00 – 18:00 
Tel: 222 210 268 
Facebook.com/GalerieSmecky/

Tisková zpráva je ke stažení zde. 

Pražská plynárenská a.s. Jsme tu pro vás

Patříme k předním dodavatelům energií v ČR, a proto nás zajímají vaše přání, potřeby, dotazy   
i podněty. Vyberte si, jak a kde s námi chcete komunikovat, a vše spolu snadno vyřešíme.

 

Online

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Zákaznické portály

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Tipy pro úspory

Praktické tipy, jak využívat a tedy i platit méně plynu a elektřiny, a přitom mít pořád doma teplo a pohodu…

Osobní kontakt

Podle našich zkušeností je mnohdy nejlepší spolu prostě mluvit nebo si napsat.  

 

Zákaznická centra

Zvolte nejbližší pobočku a domluvte si schůzku předem. Vše pak poběží hladce…

 

Kontakt

Neradi řešíte vše online a nehodí se vám jít do zákaznického centra? Nevadí, zkrátka nám zavolejte nebo napište…

Pražská plynárenská a.s. Našich klientů si vážíme

Snažíme se vám co nejvíce usnadnit a zpříjemnit život, abyste měli v oblasti energií vše vyřešené a funkční a mohli jste se věnovat všemu, na čem vám záleží.

Poradíme, vysvětlíme, pomůžeme

Potřebujete se zorientovat v nabídce energetických produktů a služeb, zvolit nejvýhodnější tarif, rozhodnout se o energetickém řešení pro váš dům nebo byt? Rádi vám poradíme a případně navrhneme konkrétní řešení pro vaši situaci.

Jsme dobrý soused

Je na nás spoleh a dodávky energií od nás plynou bez problémů. Jsme také stabilním partnerem řady kulturních a sportovních akcí, charitativních aktivit a institucí, a tak přispíváme k hezkému životu lidí ve městě a jeho okolí. Od velkých jako Metronome Prague nebo Signal Festival, až po ty nejmenší.

Jsme hospodární

Bez patosu a zodpovědně se staráme o to, abychom zachovali naše životní prostředí i pro příští generace. „Zelenější“ plyn, fotovoltaika, tepelná čerpadla, cirkulární energetická řešení pro městské části atd., ale i jednoduché změny jako zasílání elektronických faktur na e-mail místo papírových, to vše neodmyslitelně patří k životu Pražské plynárenské.

Vážený zákazníku, od 17. 7. 2023 je Zákaznické centrum v paláci Adria, Jungmannova 31, Praha 1 dočasně přemístěno z ul. Jungmannova do ul. Národní 38 (1. patro, 2 min chůze, mapka ZDE ). Prosíme, omluvte dočasné omezení, které vám po dokončení rekonstrukce přinese větší pohodlí v nových prostorech.