Galerie Smečky

Galerie Smečky je výstavní a společenský prostor v centru Prahy, který se zaměřuje na prezentaci současných výtvarníků spolu s jedinečnou sbírkou české koláže, kterou vlastní společnost Pražská plynárenská.
 
Korporátní sbírka Pražské plynárenské čítá více než 550 děl. Ve sbírce jsou zastoupeni všichni významní čeští autoři i autorky, kteří se médiu koláže ve 20. století věnovali. Jádro předválečné avantgardy tvoří práce Toyen, Jindřicha Štyrského či Adolfa Hoffmeistera. Poválečnou tvorbu reprezentují jména Jiřího Koláře, Běly Kolářové, Jana Koblasy, Libora Fáry, Květy Pacovské či Karla Trinkewitze.
 
Galerie Smečky zahájila svou činnost v roce 2005 a od té doby uspořádala desítky výstav významných českých výtvarníků. Součástí je vždy i pestrý doprovodný program. Podpora společensko-kulturního dění v metropoli patří mezi jeden z pilířů odpovědného podnikání koncernu Pražská plynárenská.
Galerie Smečky, Ve Smečkách 24,  
110 00 Praha 1  
Tel.: +420 222 210 268  
E-mail: galerie.smecky@ppas.cz
Otevřeno: Út - So: 11:00-18:00  
Přidejte si nás na Facebooku

Probíhající výstava: Jiří Kovanda - DVĚ A DVĚ JE PĚT (koláže 1973 - 2023) v období 22. 9. - 15. 12. 2023

Galerie Smečky uvádí přehledovou výstavu koláží jedné z nejvýraznějších osobností českého výtvarného umění Jiřího Kovandy. Umělec na výstavě v Galerii Smečky představuje koláže, které vytváří od roku 1973 a jde tedy o kontinuální práci trvající letos již 50 let. 

Jiří Kovanda vytvářel v první polovině 70. let minimalistické kresby a koláže, později se věnoval uměleckým performancím a akčnímu umění. Ty stavěl na všednodennosti a nenápadných vstupech do veřejného prostoru. Právě díky těmto akcím se o jeho práci začali zajímat teoretici umění u nás i v zahraničí. V 80. letech se zaměřil především na malbu, koláž a materiálovou asambláž. Instalace se také zaměřuje na koláže z poslední doby, třeba na cyklus prací vznikající během covidové pandemie. 

 O autorovi:

Jiří Kovanda (*1953) je jedním z dlouhodobě nejúspěšnějších českých výtvarníků na domácí i zahraniční umělecké scéně a také na mezinárodním trhu s uměním.

Zúčastnil se velké řady kolektivních výstav a přehlídek, mezi nimi mezinárodní přehlídky současného umění Documenta 12 v německém Kasselu, v londýnské Tate Modern uskutečnil performanci Líbání přes sklo. Svými pracemi je zastoupen ve sbírkách Centre Georges Pompidou v Paříži, Muzea moderního umění ve Vídni, Centra Galego de Arte Contemporánea v Santiagu de Compostela, Tate Modern v Londýně nebo ve Sbírce Erste Bank. Oficiální kulturou v Československu před rokem 1989 zůstávala jeho tvorba nereflektovaná, vystavoval pouze v rámci neoficiální scény. Po změně režimu se stal pedagogem na pražské AVU a od roku 2008 vede Ateliér Objekt – Prostor – Akce na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. V současnosti se věnuje především vytváření objektových situací z běžně dostupných předmětů.

Galerie Smečky a sbírka Pražské Plynárenské:

Galerie Smečky je výstavní a společenský prostor v centru Prahy, který se zaměřuje primárně na výtvarné médium koláže. Její historickou i současnou podobu prezentuje na pravidelných výstavách již od roku 2005. Současně spravuje rozsáhlou sbírku české koláže, kterou vlastní Pražská plynárenská. 

Sbírka Pražské plynárenské čítá více než 550 děl. Jsou v ni zastoupeni všichni významní čeští autoři i autorky, kteří se médiu koláže ve 20. století věnovali. Jádro předválečné avantgardy tvoří práce Toyen, Jindřicha Štyrského či Adolfa Hoffmeistera. Poválečnou tvorbu reprezentují jména Jiřího Koláře, Běly Kolářové, Libora Fáry či Květy Pacovské.

Nová dramaturgie Galerie Smečky navazuje na prezentaci obsáhlé sbírky děl české koláže. Zároveň se zaměřuje na studenty vysokých uměleckých škol a současnou uměleckou scénu. Cílem Galerie je stát se místem nejen pro setkávání, nejrůznější formy vzdělávání, ale také prostředím, které stírá generační rozdíly v pohledu na umění. Novým záměrem je vytvořit bezbariérové prostředí vhodné pro návštěvy rodičů s dětmi a pro všechny sociální a věkové skupiny. 

 

Renée Vincurková
Předsedkyně správní rady Nadačního fondu Galerie Smečky 
NadacnifondGS@ppas.cz 

Galerie Smečky 
Ve Smečkách 24, Praha 1 – Nové Město 
Otevřeno úterý – sobota, 11:00 – 18:00 
Tel: 222 210 268 
Facebook.com/GalerieSmecky/

Tisková zpráva je ke stažení zde. 

Pražská plynárenská a.s. Jsme tu pro vás

Patříme k předním dodavatelům energií v ČR, a proto nás zajímají vaše přání, potřeby, dotazy   
i podněty. Vyberte si, jak a kde s námi chcete komunikovat, a vše spolu snadno vyřešíme.

 

Online

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Zákaznické portály

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Sjednání smlouvy online

Spočítejte si, jaké s našimi produkty budete platit zálohy a rovnou si sjednejte smlouvu online.

Osobní kontakt

Podle našich zkušeností je mnohdy nejlepší spolu prostě mluvit nebo si napsat.  

 

Zákaznická centra

Zvolte nejbližší pobočku a domluvte si schůzku předem. Vše pak poběží hladce.

 

Kontakt

Neradi řešíte vše online a nehodí se vám jít do zákaznického centra? Nevadí, zkrátka nám zavolejte nebo napište…

Pražská plynárenská a.s. Našich klientů si vážíme

Snažíme se vám co nejvíce usnadnit a zpříjemnit život, abyste měli v oblasti energií vše vyřešené a funkční a mohli jste se věnovat všemu, na čem vám záleží.

Poradíme, vysvětlíme, pomůžeme

Potřebujete se zorientovat v nabídce energetických produktů a služeb, zvolit nejvýhodnější tarif, rozhodnout se o energetickém řešení pro váš dům nebo byt? Rádi vám poradíme a případně navrhneme konkrétní řešení pro vaši situaci.

Jsme dobrý soused

Je na nás spoleh a dodávky energií od nás plynou bez problémů. Jsme také stabilním partnerem řady kulturních a sportovních akcí, charitativních aktivit a institucí, a tak přispíváme k hezkému životu lidí ve městě a jeho okolí. Od velkých jako Metronome Prague nebo Signal Festival, až po ty nejmenší.

Jsme hospodární

Bez patosu a zodpovědně se staráme o to, abychom zachovali naše životní prostředí i pro příští generace. „Zelenější“ plyn, fotovoltaika, tepelná čerpadla, cirkulární energetická řešení pro městské části atd., ale i jednoduché změny jako zasílání elektronických faktur na e-mail místo papírových, to vše neodmyslitelně patří k životu Pražské plynárenské.