
Jak vám pomůžeme
Nejdřív vás vyslechne náš specialista a doporučí řešení, které pro vás bude nejvhodnější. Poradí, kde žádat o finanční podporu a předá důležité kontakty. Pokud jste senior nebo máte sníženou pohyblivost, nasměrujeme vás na speciální pomoc s ohledem na vaše potřeby. Konkrétní rady jsme úzce konzultovali s Institutem prevence a řešení předlužení.
Máte potíže s úhradou nedoplatku na vyúčtování? Možnost úhrady ve splátkách je na individuálním posouzení. V případě potřeby zašlete požadavek na adresu: callcentrum@ppas.cz nebo navštivte naše Obchodní kanceláře. Řešte problematiku včas, tj. před splatností vyúčtování. Na dlužné zálohové platby nelze poskytnout možnost splátek.
Jak se na nás můžete obrátit
- Telefonicky na čísle 267 175 333, v následném menu stiskněte
hvězdičku. K dispozici jsme každý všední den od 8 do 18 hodin.
- Osobně na našich pobočkách:
Praha 1, palác Adria, Jungmannova 31
Praha 4, Michle, U Plynárny 500
Po a St 8.30–18.00 hod.
Út a Čt 8.30–16.00 hod.
Pá 8.30–12.00 hod.
Státní úsporný tarif
Státní úsporný tarif je vládní opatření z roku 2022, které pomohlo domácnostem s vysokými cenami energií. Nárok na něj vznikl automaticky a z Vaší strany tak není třeba dělat žádné kroky.
První fáze od 1. 10. 2022
Pokud jste naším zákazníkem a k 23. 8. 2022 máte uzavřenou smlouvu na elektřinu, příspěvek se projeví automaticky od 1. 10. 2022. Nemusíte o něj žádat. Výše příspěvku záleží na vaší distribuční sazbě (najdete ji v zákaznickém portále, ve vyúčtování nebo smlouvě) a nevztahuje se na sazbu pro dobíjení elektromobilů D27d a víkendovou sazbu D61d.
Distribuční sazba | Příspěvek |
Sazba D01d | 3 500 Kč |
Sazba D02d | 3 500 Kč |
Sazba D25d | 3 500 Kč |
Sazba D26d | 2 000 Kč |
Sazba D35d | 2 000 Kč |
Sazba D45d | 2 000 Kč |
Sazba D56d | 2 000 Kč |
Sazba D57d | 2 000 Kč |
Od 1. 10. 2022 stát také domácnostem a firmám odpustí poplatek za obnovitelné zdroje energie (POZE). V případ domácností půjde o částku 599 Kč s DPH za každou spotřebovanou MWh elektřiny.
Spočítejte si, na jakou
finanční pomoc od státu dosáhnete. Přečíst si můžete také odpovědi na nejčastější dotazy.
Vážení zákazníci, informace o úsporném tarifu a výši příspěvků naleznete v zákaznickém portále Moje PPAS.
Jak úsporný tarif ovlivní vaše platby?
- Příspěvek používáme automaticky k ponížení Vašich pohledávek. Nejčastěji se jedná o zálohové platby, popř. nedoplatky za vyúčtování.
- V případě nastavené měsíční fakturace tento příspěvek vždy zohledňujeme ve vyúčtování za daný měsíc (od 1.10.2022).
- Upozornění: Nově vystavené plány záloh nezohledňují přiznané příspěvky z Úsporného tarifu. Tzn. pokud si předepsanou platbu neinkasujeme, byl k její úhradě využit tento příspěvek. V případě trvalých příkazů doporučujeme platby nerušit, příspěvek Vám bude zohledněn v konečném vyúčtování (faktuře).
- Přehled o výši a čerpání příspěvku naleznete v zákaznickém portále MOJE PPAS.
Aktuální informace k zastropovaným cenám zemního plynu a elektřiny
Dne 5.10.2022 Vláda schválila nařízení, které stanovuje pravidla pro zastropování cen energií. Zastropování cen bude platit po celý rok 2023, s tím, že nařízení bude moci Vláda případně prodloužit. Níže naleznete odpovědi na možné dotazy k tomuto tématu.
Jak jsou stanoveny maximální (zastropované) ceny?
- Výše stálého měsíčního platu je stanovena dle pásma spotřeby, jehož rozsah se řídí odpovídajícím ceníkem.
- Uvedené částky představují cenu za samotnou energii (komoditní složka ceny). Ke konečné ceně je třeba ještě přičíst poplatky za distribuci.
- V případě zafixované nižší ceny, se cena bude řídit odpovídajícím ceníkem do konce jeho platnosti.
Koho se cenové stropy týkají?
- V případě elektřiny bude zastropována cena pro celou spotřebu všech domácností a maloodběratelů napojených na hladinu nízkého napětí. Pro malé a střední podniky napojené na hladinu vysokého a velmi vysokého napětí (střední odběr a velkoodběr) bude zastropování ceny platit pro 80 % z nejvyšší spotřeby za posledních pět let.
- U plynu bude zastropována cena pro celou spotřebu všech domácností a maloodběratelů s ročním odběrem plynu do 630 MWh. Zastropování ceny plynu bude dále platit pro všechny malé a střední podniky s ročním odběrem od 630 do 4 200 MWh, ale pouze na 80 % z jejich nejvyšší spotřeby za posledních pět let.
- Poskytovatelé veřejných služeb z řad vládních institucí, obcí, škol, poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb, provozovatelů městské hromadné dopravy apod. budou mít zastropovanou cenu plynu pro celou svou spotřebu nehledě na její výši.
- Vláda svým nařízením zastropovala cenu také pro poměrnou část spotřeby plynu využívaného k výrobě tepelné energie a přípravu TUV v domovních kotelnách a tepelné energie vyráběné v plynových teplárnách.
Kdy se mi nově stanovené stropy pro ceny energií projeví v zálohových platbách?
- Nový plán záloh , který bude zohledňovat zastropované ceny, obdrží všichni zákazníci v dostatečném předstihu.
- V případě dobíhající fixace obdržíte plán záloh po konci její platnosti.
- Upravená výše zálohových plateb je stanovena nejdříve od ledna 2023 současně se začátkem platnosti zastropovaných cen, tj. od 1.1.2023. Důvodem je záměr zamezit případným nedoplatkům na konci zúčtovacího období.
Cenu za dodávky energií mám u vás zafixovánu na dobu určitou a tato cena je nižší než ta zastropovaná od státu. Jaká cena bude pro mě v tomto případě platná?
Platná cena bude vždy ta nižší. To znamená, že v případě zafixované nižní ceny, než je nastavený strop, s ní můžete samozřejmě počítat až do konce její platnosti.
V rámci smluvního vztahu mám stále platnou slevu, která je vázána na Standardní ceník - zemní plyn nebo na ceník Bez závazku – elektřina. Bude mi tato sleva zohledněna i v zastropovaných cenách od 1.1.2023?
Ne. Žádná sleva vázaná na Standardní ceník nebo ceník Bez závazku nebude poskytována ze zastropovaných cen.
Platnost zastropovaných cen ze strany státu je avizována na 1 rok. Jaká cena bude platná po konci tohoto opatření?
Po konci platnosti zastropovaných cen bude platný Váš aktuální produkt, popřípadě ceník Standard - zemní plyn nebo ceník Bez závazku - elektrická energie.
Přehled příspěvků, které můžete čerpat
Úřad práce vyplácí různé typy příspěvků. Zažádat o ně můžete elektronicky, poštou nebo osobně na pobočce, pod kterou spadá vaše bydliště. Poradí vám také na bezplatné telefonní lince 800 77 99 00 nebo e-mailu callcentrum@uradprace.cz. Doporučujeme využít sociálního virtuálního průvodce. Ten vám pomůže odhadnout, zda máte nárok na nějakou dávku či příspěvek a vysvětlí, jak podat žádost.
Příspěvek na bydlení
Pomáhá rodinám a jednotlivcům pokrýt náklady na bydlení včetně energií. Můžete o něj požádat až tři měsíce zpětně a jeho výše se odvíjí od vašich příjmů. Průměrně dosahuje 4 084 Kč, nejedná se tedy o zanedbatelnou částku. Přibližnou výši příspěvku na bydlení si můžete spočítat sami v kalkulačce. Pro orientační výpočet potřebujete doplnit jen počet lidí žijících v domácnosti, čistý příjem všech členů domácnosti za poslední kalendářní čtvrtletí a znát své náklady na bydlení (nájemné + služby a ostatní platby).
Doplatek na bydlení
Pokud vám na úhradu nákladů spojených s bydlením nestačí vlastní příjmy a příspěvek na bydlení, máte nárok na tzv. doplatek. Vypočítá se tak, aby vám po zaplacení nezbytných nákladů zůstala částka na živobytí. Více informací o doplatku na bydlení naleznete zde.
Příspěvek na živobytí
Je určen na úhradu základních životních potřeb jednotlivce nebo skupiny lidí žijících ve společné
domácnosti. Jedná se především o zabezpečení stravy, ošacení, obuvi, základních hygienických
potřeb apod. Více informací o příspěvku na živobytí naleznete zde.
Mimořádná okamžitá pomoc
Jde o pomoc v případech mimořádných nepříznivých situacích, které je třeba řešit co nejrychleji. Zpravidla se jedná o dávku jednorázovou, ale v odůvodněných případech ji lze poskytnout opakovaně. Zákon definuje 7 životních situací, kdy může být dávka poskytnuta, přičemž ji můžete využít i v případech finančních problémů spojených s doplatky za energie. Více informací o mimořádné okamžité pomoci naleznete zde.
Příspěvek na úsporu energií
O Příspěvek na úsporu energií je možné žádat u Sociálního nadačního fondu hlavního města Prahy. Cílem tohoto jednorázového příspěvku ve výši 3 000 Kč je umožnit pražským domácnostem s nejnižšími příjmy překlenout současnou energetickou krizi, například pomocí drobných úprav v domácnosti, které jim umožní snížit náklady na energie.
KDO MŮŽE O PŘÍSPĚVEK ŽÁDAT?
- domácnosti, které pobírají či pobíraly v posledním roce přídavek na děti
- domácnosti, které pobírají či pobíraly v posledním roce příspěvek na bydlení nižší než 4800 Kč (medián v roce 2022 na území Prahy)
- domácnosti vdov/vdovců pobírajících starobní a vdovský/vdovecký důchod v součtu do 17 tis. Kč
Kde jinde vám poradí
Občanské poradny
Využijte občanské poradny, které jsou tu pro vás a mají pobočky po celé republice. V Praze můžete kontaktovat také Centrum sociálních služeb.
Pro seniory
Na pomoc seniorům se zaměřuje Rada seniorů.
Kontakt na jejich pražskou poradnu:
Dům Radost, nám.
Winstona Churchilla 2, 130 00 Praha 3, 9. patro.
Tel.: 222 560 136
E-mail:
poradna.praha@rscr.cz
Vládní pomoc
Ověřte si, jestli se na vás nevztahují nová opatření vlády a nemáte nárok na další podporu. Třeba na příspěvek na péči nebo zvýšení maximálního čerpání mateřské. Zde najdete aktuální přehled.
Na co si dát pozor
Nepůjčujte si u nebankovních společností.
Pokud si potřebujete půjčit na uhrazení nedoplatku, zkuste nejdřív rodinu, známé a přátele. Jestliže opravdu není jiná cesta, podívejte se na žebříček bankovních a nebankovních poskytovatelů půjček a vyhněte se těm rizikovým, které mají méně než tři hvězdičky.
Nepodepisujte smlouvy energošmejdům.
Nejednejte pod tlakem a nereagujte unáhleně na lákavé telefonické nabídky. Nikdy nikomu nedávejte plnou moc a raději se poraďte s občanskou poradnou.
U záloh na energie počítejte raději víc, než je jejich stanovená výše.
V aktuální těžko předvídatelné situaci se tak můžete vyhnout nepříjemnému překvapení. Napište si na papír přehled svých výdajů a třeba se vám podaří najít položky, kde by se dalo ušetřit. Úspory pak můžete využít na vytvoření finanční rezervy.