Plynárenké muzeum

PM_foto

Žluté trubky, bez kterých se neobejdeme

Škrtneme zapalovačem a hořák plynového sporáku se rozsvítí modrým plamínkem. Otočíme vodovodním kohoutkem, v koupelně škytne „karma“ a během chvilky si myjeme ruce v teplé vodě. V zimě si chladíme promrzlé kosti u rozpálených "vafek" nebo radiátoru. Je to pro vás samozřejmost? Omyl. Nebýt žlutě označených plynových trubek, sotva bychom měli teplé jídlo, nejspíš bychom chodili špinaví a v zimě trpěli chladem. Žluté trubky nám totiž do bytu přivádějí životodárnou látku – plyn. Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, odkud se tato látka vzala, jaká je její historie a co bychom bez ní dělali? Odpovědi na tyto otázky, ale i jiné zajímavosti najdete v našem Plynárenském muzeu.

Plynárenské muzeum

V historii první muzeum plynárenského oboru v České republice bylo v areálu Pražské plynárenské, a.s., v Praze 4 – Michli otevřeno v roce 1999. Návštěvník se seznámí s historií a vývojem světového a českého plynárenství od samých jeho počátků až po současnost. Dozví se vše o historii užití plynu, prohlédne si dobové plynové spotřebiče, modely starých výrobních zařízení, plynojemů, výstavby plynovodů atd. Zrekonstruovaný model plynárny Michle ukazuje, jak vypadal plynárna v roce 1937, kdy stejně jako dnes patřila výhradně obci, tedy hlavnímu městu Praha.
K zajímavostem a raritám muzea patří pozůstatky plynojemu první plynárny v Karlíně z roku 1847, oválný plynovod z Karlova mostu z roku 1878, zámecká plynová kamna Villeroy & Boch v novorokokovém stylu z roku 1870, plynová promítačka filmů Bavaria, plynový diaprojektor „Laterna Magica“, automatická pračka Moretta s plynovým ohřevem vody, interiérové secesní plynové lustry, plynový mandl, lednička, pražička kávy nebo řada historických plynových žehliček a kadeřítek vlasů.
Muzeum představuje unikátní sbírku více než 100 plynoměrů nejrůznějších typů, od těch z počátků plynárenství (plynoměr z roku 1873 od firmy Siry, Lizars & Co., Leipzig je nejstarším v České republice) až po nejnovější tzv. chytré plynoměry. Raritou je i mincový plynoměr Glozar.

PM_foto

Stálá expozice

1. část – „Národní” znázorňuje pomocí chronologického přehledu důležitých dat, obrazových panelů, map, schémat, dokumentů a modelů plynárenských staveb ve zkrácené formě historii českého plynárenství.

2. část – „Technická” má mezinárodní charakter a mapuje vývoj technické stránky plynárenství (výroba a těžba plynu, uskladňování plynu, doprava, rozvod a regulace tlaku plynu, měření, plynové spotřebiče).

Unikátní model

Muzeum se chlubí modelem Michelské plynárny, který ukazuje jak vypadala po její první dostavbě v 30. letech 20.století. V měřítku 1:100 jsou na modelu s velkou přesností dokonale ztvárněny všechny výrobní i pomocné objekty, plynojemy, jeřábové dráhy, skládky uhlí a koksu, vodojem, čištění plynu, kolejiště s lokomotivou a vagóny s uhlím, koksem, trubkami a jiným nákladem.  Model měří téměř 9 m na délku a 4 m na šířku. Na modelu je velice dobře patrná  jednotná architektura budov funkcionalistického slohu, jejímž autorem byl český architekt Josef Kalous.

Kudy do muzea?

Pokud vás zajímavosti o plynárenské historii nalákaly a chcete se dozvědět více, nezbývá než vyrazit. Dostane se vám odborného výkladu nejenom v češtině, ale i v němčině a angličtině. Vstup do muzea je zdarma a má bezbariérový přístupu.

Všichni zájemci o plynárenskou historii jsou srdečně zváni!

Adresa: 
U Plynárny 500/44, 145 08 Praha 4 (areál Pražské plynárenské)

Otevírací doba: 
Termín návštěvy muzea je třeba předem dohodnout na telefonním čísle +420 724 104 874 nebo prostřednictvím emailu: jan.zakovec@ppas.cz.

Spojení – zastávka Plynárna Michle:
Bus: 150, 188; Tram: 11 a 14

Pražská plynárenská a.s. Jsme tu pro vás

Patříme k předním dodavatelům energií v ČR, a proto nás zajímají vaše přání, potřeby, dotazy   
i podněty. Vyberte si, jak a kde s námi chcete komunikovat, a vše spolu snadno vyřešíme.

 

Online

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Zákaznický portál

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Tipy pro úspory

Praktické tipy, jak využívat a tedy i platit méně plynu a elektřiny, a přitom mít pořád doma teplo a pohodu…

Osobní kontakt

Podle našich zkušeností je mnohdy nejlepší spolu prostě mluvit nebo si napsat.  

 

Zákaznická centra

Zvolte nejbližší pobočku a domluvte si schůzku předem. Vše pak poběží hladce…

 

Kontakt

Neradi řešíte vše online a nehodí se vám jít do zákaznického centra? Nevadí, zkrátka nám zavolejte nebo napište…

Pražská plynárenská a.s. Našich klientů si vážíme

Snažíme se vám co nejvíce usnadnit a zpříjemnit život, abyste měli v oblasti energií vše vyřešené a funkční a mohli jste se věnovat všemu, na čem vám záleží.

Poradíme, vysvětlíme, pomůžeme

Potřebujete se zorientovat v nabídce energetických produktů a služeb, zvolit nejvýhodnější tarif, rozhodnout se o energetickém řešení pro váš dům nebo byt? Rádi vám poradíme a případně navrhneme konkrétní řešení pro vaši situaci.

Jsme dobrý soused

Je na nás spoleh a dodávky energií od nás plynou bez problémů. Jsme také stabilním partnerem řady kulturních a sportovních akcí, charitativních aktivit a institucí, a tak přispíváme k hezkému životu lidí ve městě a jeho okolí. Od velkých jako Metronome Prague nebo Signal Festival, až po ty nejmenší.

Jsme hospodární

Bez patosu a zodpovědně se staráme o to, abychom zachovali naše životní prostředí i pro příští generace. „Zelenější“ plyn, fotovoltaika, tepelná čerpadla, cirkulární energetická řešení pro městské části atd., ale i jednoduché změny jako zasílání elektronických faktur na e-mail místo papírových, to vše neodmyslitelně patří k životu Pražské plynárenské.

Aktuální odstávky v distribuční zóně Pražské plynárenské Distribuce 

 

Aktuální odstávky plynu najdete na  této stránce.

Co mám dělat, když cítím plyn

Pokud máte podezření, že cítíte ve vašem okolí plyn, volejte pohotovostní  linku na číslo 1239.

Na této nepřetržité pohotovostní lince můžete nahlásit následující události:

  • veškeré úniky zemního plynu
  • poruchy dodávky zemního plynu do místa spotřeby
  • závady nebo úniky na plynoměru
  • poruchy a závady na zařízení v majetku či užívání společnosti Pražská plynárenská Distribuce (plynovod, regulační stanice, přípojky atd.)

 

Další informace najdete na webu PPD.

Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás upozornit na možnou delší čekací dobu na našich obchodních kancelářích. Pokud nás plánujete navštívit, zvažte prosím využití zákaznického portálu, kde většinu požadavků vyřídíte pohodlně on-line, nebo rezervaci Vaší návštěvy. Děkujeme za pochopení.