5 věcí, které vám o solárních panelech jinde neřeknou

ilustrační fotografie - montáž solárního panelu

Domácí solární elektrárna vám dokáže ušetřit i více než polovinu výdajů za energie. Dotace z programu Nová zelená úsporám navíc výrazně sníží náklady na její pořízení, a i proto existuje čím dál více firem, které solární systémy nabízí. Nicméně při výběru dodavatele fotovoltaických panelů se vyplatí neřídit se pouze cenou. Ďábel totiž vězí v detailech, a tak jsme pro vás seznam 5 takových zdánlivých „detailů“ připravili.

1.    Pozor na nerealistické dodací lhůty

Dnes už naštěstí neplatí situace z loňského roku, kdy byly čekací doby na fotovoltaiku mnohdy delší než 12 měsíců. Trh se stabilizoval, dodací řetězce z Asie se obnovily. Jenže někteří dodavatelé podepsali tisíce smluv a teď sice mají materiál, ale ne lidi, kteří by jej nainstalovali. Proto se vždy ujistěte, že termín dodání zahrnuje kompletní instalaci, a že máte možnost smlouvu jednoduše vypovědět a dostat zálohu zpět. Také si dejte pozor na podezřele nízké sankce v případě, že dodavatel termín nedodrží. To jsou všechno dobré indikátory, že to firma s velmi krátkými instalačními termíny asi nemyslí úplně vážně.

2.    Ptejte se, jestli má firma opravdu všechny potřebné řemeslníky

Instalace solárního systému se zjednodušeně řečeno skládá ze samotného umístění fotovoltaických panelů na střechu, jejich odborného zapojení a závěrečné revize. Ptejte se, jestli dodavatel umí zajistit hladkou návaznost prací, která dokáže zabránit nepříjemným prodlevám – například mezi instalací panelů a ostatní technologie.  

3.    Prostoje nezaberou jen čas, ale často i místo

Bohužel není ojedinělou praxí, že jedna subdodavatelská firma přiveze solární panely, uskladní je u vás ve sklepě nebo na dvoře a pak se dlouho čeká na dalšího subdodavatele, který je má nainstalovat. Naštěstí lze podobnému jednání celkem snadno předejít – obvykle si totiž možnost uskladnění materiálu u vás firmy dávají do smlouvy. Pokud takovou klauzuli ve smlouvě najdete, jděte raději jinam.

4.    Zjistěte si, kde máte elektroměrovou skříň 

Vždy pečlivě prozkoumejte podmínky lokálního distributora elektřiny. Například v Praze PRE Distribuce vyžaduje, aby elektroměrová skříň byla na hranici pozemku a bylo umožněno odepínání pomocí HDO. Jinak vaši solární elektrárnu do své sítě nezapojí a vy nebudete moci prodávat nespotřebovanou energii. Pokud tedy máte elektroměry na domě a kolem velkou zahradu nebo nemáte mezi hranicí pozemku a objektem natažený HDO kabel, slušný dodavatel by vás měl upozornit na navýšení nákladů o cca 20 – 40 000 Kč, které jsou na úpravy potřeba.

5.    Nezapomínejte na hromosvod

Společně s instalací solárních panelů bývá často nutné upravit hromosvodnou soustavu, aby se dodržela normou stanovená vzdálenost. Běžně se dočtete, že mezi panely a hromosvodem by měl být minimálně 60 cm odstup, nicméně ochrana před bleskem se dělá různými způsoby – záleží na typu střechy, množství panelů atd. Opět i zde platí, že jde o náklad navíc, na který by vás měl dodavatel upozornit, případně rovnou zahrnout do své kalkulace.

Pokud chcete solární elektrárnu od spolehlivého dodavatele, který ručí za kvalitu od první konzultace po závěrečnou revizi, zvolte Pražskou plynárenskou. Fotovoltaiku vám dodáme do 3 měsíců a samozřejmostí je u nás férová smlouva i velmi nízká záloha po jejím podpisu. Kontaktujte nás a vše s vámi rádi osobně probereme.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci?

Zanechte nám pár údajů a my se Vám ozveme

Zanechte nám na sebe e-mail nebo telefon a my se vám do 2 pracovních dnů ozveme.
V pracovní době (po–pá: 8–18 hod.) nám také můžete zavolat na číslo 267 175 333
formids
Osobní údaje

Souhlasím s tím, že Pražská plynárenská, a.s. bude zpracovávat mé vyplněné osobní údaje pro účely nabídky produktů a služeb, o které jsem projevil zájem (marketingové účely). Souhlas je udělen po dobu 2 let od odeslání formuláře a mohu jej kdykoliv odvolat. Veškeré bližší informace o zpracování osobních údajů jsou uvedeny v dokumentu Informace o zpracování osobních údajů dostupném na www.ppas.cz/info a dále na vyžádání v obchodních kancelářích Pražské plynárenské, a.s.

Pražská plynárenská se ráda postará

Jsme online

V našem Zákaznickém portále získáte snadný přehled o Vaší smlouvě, platbách a zároveň zde řadu požadavků vyřídíte bez čekání „na pár kliknutí".

Přechod k nám nebo přepis smlouvy u nás také vyřídíte pohodlně online. Nyní navíc s možností získat bonus za přechod k nám od jiného dodavatele.
 

Máme něco navíc

Staráme se o Vaši bezpečnost. Rádi Vám bezplatně zapůjčíme detektor úniků plynu, kterým lze zkontrolovat možné netěsnosti na plynovém vedení nebo si u nás můžete zakoupit detektor úniku oxidu uhelnatého (CO), který by neměl chybět v žádné domácnosti s plynovými spotřebiči.

Snížit si můžete s námi také náklady na opravu nebo montáž vybraných spotřebičů díky našemu programu Zákaznická výhoda.

Jsme stabilní a féroví

Jsme dodavatelem energií už více než 120 let a plyn nebo elektřinu Vám za férové ceny rádi poskytneme na území celé České republiky. Patříme do vlastnictví hl. města Prahy, kde se staráme o celou distribuční síť zemního plynu. Jsme zde totiž dodavatelem poslední instance a postaráme se tak o Vás i v případech, kdy jiný dodavatel plynu zkrachuje nebo z jiného důvodu není schopen dodávat energie.