Galerie Smečky

Galerie Smečky je výstavní a společenský prostor v centru Prahy, který se zaměřuje na prezentaci současných výtvarníků spolu s jedinečnou sbírkou české koláže, kterou vlastní společnost Pražská plynárenská.
 
Korporátní sbírka Pražské plynárenské čítá více než 550 děl. Ve sbírce jsou zastoupeni všichni významní čeští autoři i autorky, kteří se médiu koláže ve 20. století věnovali. Jádro předválečné avantgardy tvoří práce Toyen, Jindřicha Štyrského či Adolfa Hoffmeistera. Poválečnou tvorbu reprezentují jména Jiřího Koláře, Běly Kolářové, Jana Koblasy, Libora Fáry, Květy Pacovské či Karla Trinkewitze.
 
Galerie Smečky zahájila svou činnost v roce 2005 a od té doby uspořádala desítky výstav významných českých výtvarníků. Součástí je vždy i pestrý doprovodný program. Podpora společensko-kulturního dění v metropoli patří mezi jeden z pilířů odpovědného podnikání koncernu Pražská plynárenská.
Galerie Smečky, Ve Smečkách 24,    
110 00 Praha 1    
Tel.: +420 222 210 268    
E-mail: galerie.smecky@ppas.cz
Otevřeno: Út - So: 11:00-18:00    
Přidejte si nás na Facebooku

Probíhající výstava: Lucia Sceranková/Inretia

22. 2. - 22. 04. 2024

Lucia Sceranková (*1985) se ve své tvorbě téměř beze zbytku věnuje fotografii. Přesto ji spíše než jako fotografku vnímáme jako intermediální umělkyni. Nevšedním způsobem pracuje nejen s fotografií samotnou, ale i s její prezentací. Luciiny snímky nejsou pouze zachycením viděného. Využívá je k umné hře prověřující možnosti vnímání pozorovatele. Výsledným obrazům obvykle předchází výroba a komponování prostorových scén, které následně zachycuje svým fotoaparátem. Jindy využívá princip koláže. Pohrává si s měřítkem, materiálem i proměnou perspektivy. Tu lze ostatně v posledních letech sledovat také v autorčině prohlubujícím se kritickém nazírání na stimuly formující subjektivitu jedince, ať už plynou ze společensky podmíněných modelů nebo z našeho intenzivního soužití s moderními technologiemi.  
 

Fotografie Lucii Scerankové byly vždy ceněny pro svou subtilní krásu a hravost, ale také určitou tajuplnost a napětí skryté v nedořečeném. Autorka při tvorbě fotografických cyklů obvykle pracuje s mikropříběhy zachycenými v jednotlivých snímcích, ale i s latentním vyprávěním přítomným v celé sérii. Tyto obrazy pak nabízí divákovi k interpretaci založené na vlastních asociacích. Stejnou strategii jsme se rozhodly uplatnit ve výstavě Inertia v Galerii Smečky. Ta představuje výběr z Luciiných prací vytvořených během uplynulých deseti let. Vyzývá v ní diváka k hledání obrazových indicií a sdílení pocitů, které zachycují, neboť vypovídají mnohé o povaze naší současnosti.   
 

Mgr. Martin Píša  
Předseda správní rady Nadačního fondu Galerie Smečky   
NadacnifondGS@ppas.cz 

Galerie Smečky   
Ve Smečkách 24, Praha 1 – Nové Město   
Otevřeno úterý – sobota, 11:00 – 18:00   
Tel: 222 210 268   
Facebook.com/GalerieSmecky/

Tisková zpráva je ke stažení zde. 

Pražská plynárenská se ráda postará

Jsme online

V našem Zákaznickém portále získáte snadný přehled o Vaší smlouvě, platbách a zároveň zde řadu požadavků vyřídíte bez čekání „na pár kliknutí".

Přechod k nám nebo přepis smlouvy u nás také vyřídíte pohodlně online. Nyní navíc s možností získat bonus za přechod k nám od jiného dodavatele.
 

Máme něco navíc

Staráme se o Vaši bezpečnost. Rádi Vám bezplatně zapůjčíme detektor úniků plynu, kterým lze zkontrolovat možné netěsnosti na plynovém vedení nebo si u nás můžete zakoupit detektor úniku oxidu uhelnatého (CO), který by neměl chybět v žádné domácnosti s plynovými spotřebiči.

Snížit si můžete s námi také náklady na opravu nebo montáž vybraných spotřebičů díky našemu programu Zákaznická výhoda.

Jsme stabilní a féroví

Jsme dodavatelem energií už více než 120 let a plyn nebo elektřinu Vám za férové ceny rádi poskytneme na území celé České republiky. Patříme do vlastnictví hl. města Prahy, kde se staráme o celou distribuční síť zemního plynu. Jsme zde totiž dodavatelem poslední instance a postaráme se tak o Vás i v případech, kdy jiný dodavatel plynu zkrachuje nebo z jiného důvodu není schopen dodávat energie.