S lampářem po stopách prvního osvětlení pražských ulic

Pražská plynárenská Vás zve 27. a 29. prosince na vánoční procházku s poutavým vyprávěním lampáře Jana Žákovce o historii plynového osvětlení v Praze.

Letos slavíme 300 let od zavedení prvního stálého veřejného osvětlení pražských ulic. Zavedení plynu znamenalo revoluční převrat ve veřejném osvětlení, a tím i životu měst. Pouliční plynové lampy plnily také významnou architektonickou funkci. Jak se na vlastní oči přesvědčíte, některé druhy byly technicky i výtvarně unikátní. 

Plynové lampy byly obsluhovány lampáři. Ti večer lampy ručně rozžínali a ráno zase zhasínali. Chcete si tuto tradiční „plynárenskou“ profesi vyzkoušet? Pojďte s námi na komentovanou vycházku, zaměřenou na historii a současnost veřejného osvětlení v Praze, hlavně toho plynového. Můžete se také stát „pražským“ lampářem, pokud správně rozsvítíte a zhasnete plynovou lampu.

Lampář na Karlově mostě

Termíny

27. a 29. 12. od 16.30 do cca 18 hod

a

4. a 5. 1. od 16.30 do 18 hod.

Setkání a začátek naší komentované procházky je na nádvoří budovy Pražské plynárenské na Národní třídě 37/38, Praha 1.

Kapacita akcí je omezená, je třeba se předem registrovat na tomto online formuláři.

Trasa procházky

Naše putování Starým Městem ve svitu plynových lamp povede z Uhelného trhu Michalskou, Vejvodovou a Hlavsovou ulici na Malé náměstí, projdeme Staroměstské náměstí a dále Železnou ulicí ke Stavovskému divadlu, kde je na zdi Karolina poslední originální plynová lucerna.

Mapa prochízky s lapmářem

V průběhu komentované vycházky se mimo jiné dozvíte:

 • jak to bylo s osvětlením Prahy v minulosti
 • co napsal Jan Neruda o prvních plynových lampách v Praze
 • jak se plynové lampy v minulosti rozsvěcovaly
 • kdy nastal v Praze největší rozmach plynového osvětlení
 • kolik historických víceramenných plynových kandelábrů bylo v Praze na konci 19. století a kde
 • o používání plynu v interiérech, třeba divadlech a kavárnách
 • jak rozeznáte plynovou a elektrickou lampu
 • kdy a proč se plynové lampy do Prahy vrátily
 • proč jsou lampy v Praze zelené
 • kde ve světě chodí ještě lampáři a kdo je nejvyšší lampář na světě
 • které plyny se pro svícení používaly „včera, dnes a zítra“.

Provázet Vás bude a do lampářského řemesla zasvětí správce Plynárenského muzea, historik plynárenství a příležitostný lampář pražských plynových lamp Jan Žákovec.

Těšíme se na vás.

Krátce o historii plynového osvětlení v Praze

Letos slavíme 300 let od zavedení prvního stálého veřejného osvětlení pražských ulic. 
Tvořilo jej tehdy 121 olejových luceren, které byly v roce 1723 rozmístěny na Královské cestě u příležitosti příjezdu císaře Karla VI. na korunovaci do Prahy. Zavedení plynu znamenalo revoluční převrat ve veřejném osvětlení, a tím i životu měst. Pouliční plynové lampy plnily také významnou funkci architektonickou, některé druhy byly technicky i výtvarně unikátní. K nejkrásnějším dílům patřily nepochybně víceramenné kandelábry. 

Ač svítiplyn v ulicích i domech časem vystřídalo světlo elektrické, éra plynového osvětlení zcela neskončila. Během času se názory na osvětlení změnily a pýchu na vyspělou techniku vystřídala částečná nostalgie.

Do Prahy se plynové osvětlení vrátilo v roce 2002, kdy bylo v Michalské ulici instalováno prvních devět lamp. V rámci projektu plynofikace veřejného osvětlení v historickém centru Prahy, iniciovaného Magistrátem hlavního města Prahy, se postupně počet plynových lamp zvyšoval až na současných 670.

Plynové lampy tak svítí v historii pražského osvětlení ulic nejdéle. 138 let na svítiplyn – od roku 1847, kdy byla zprovozněna první plynárna v Karlíně, až do roku 1985, kdy plyn zhasl na posledních historických kandelábrech na Hradčanech. Dalších 21 let pak na zemní plyn – od roku 2002, kdy se plynové lampy vrátily na Staré Město.

Obrázek
Přednáška lampáře v Nerudově ulici

Pražská plynárenská se ráda postará

Jsme online

V našem Zákaznickém portále získáte snadný přehled o Vaší smlouvě, platbách a zároveň zde řadu požadavků vyřídíte bez čekání „na pár kliknutí".

Přechod k nám nebo přepis smlouvy u nás také vyřídíte pohodlně online. Nyní navíc s možností získat bonus za přechod k nám od jiného dodavatele.
 

Máme něco navíc

Staráme se o Vaši bezpečnost. Rádi Vám bezplatně zapůjčíme detektor úniků plynu, kterým lze zkontrolovat možné netěsnosti na plynovém vedení nebo si u nás můžete zakoupit detektor úniku oxidu uhelnatého (CO), který by neměl chybět v žádné domácnosti s plynovými spotřebiči.

Snížit si můžete s námi také náklady na opravu nebo montáž vybraných spotřebičů díky našemu programu Zákaznická výhoda.

Jsme stabilní a féroví

Jsme dodavatelem energií už více než 120 let a plyn nebo elektřinu Vám za férové ceny rádi poskytneme na území celé České republiky. Patříme do vlastnictví hl. města Prahy, kde se staráme o celou distribuční síť zemního plynu. Jsme zde totiž dodavatelem poslední instance a postaráme se tak o Vás i v případech, kdy jiný dodavatel plynu zkrachuje nebo z jiného důvodu není schopen dodávat energie.