Společně proti korupci

Pražská plynárenská, uspořádala ve spolupráci s Czech Institute of Directors a za podpory Ernst & Young konferenci na téma „Protikorupční management v obchodní společnosti“. Konference navazovala na nedávnou úspěšnou certifikaci mezinárodní protikorupční normy ISO 37001 třech společností koncernu Pražská plynárenská, která se tak stala první energetickou společností v Čechách, jenž se komplexní certifikací může pochlubit. Získání certifikace je zárukou, že setrvalý boj proti korupci patří mezi priority společnosti.

Cílem konference bylo zprostředkovat široké odborné veřejnosti komplexní pohled na problematiku boje proti korupčním praktikám ve společnostech a podělit se o praktické zkušenosti v této oblasti. „Za velký přínos této konference považuji zejména propojení témat boje proti korupci s dalšími vnitrofiremními procesy, což ve svém důsledku přináší nejen zdravější podnikatelské prostředí, ale také pozitivní finanční dopad a ve výsledku úsporu prostředků“, uvedl Jan Durčák, Compliance manažer společnosti Pražská plynárenská.

V rámci diskusních příspěvků byla zmiňována nejen oblast motivačních faktorů vedoucích ke vzniku korupčního prostředí vč. vybraných statistických údajů, ale i konkrétní nástroje omezující existenci korupčního potenciálu. Pražská plynárenská v této souvislosti podrobně představila proces implementace protikorupčního managementu, úskalí, kterým musela během projektu čelit a v neposlední řadě i zajímavé tipy pro rychlé a efektivní zavedení protikorupčních zásad.

Diskuse se rozvinula také k otázce účelu normy ISO 37001, která prakticky necílí na odhalovaní korupce jako takové, ale zaměřuje se výhradně na identifikaci oblastí, kde by korupce mohla hrozit a aplikaci příslušných opatření. „Velmi důležité je definovat pojem „korupce“, který je často chybně zaměňován s pojmem úplatkařství. Zejména zaměstnancům, kteří se na projektu implementace protikorupční normy podílí, je nutné srozumitelně vysvětlit, že je nutné uvažovat také o oblastech jako je práce s informacemi a ochrana dat, nábor a povyšování zaměstnanců, střety zájmů, vztahy na pracovišti, průběh výběrových řízení a další.“, dodal Durčák.

Předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti Pavel Válek zhodnotil praktické dopady protikorupční normy, kterou společnost implementovala již v roce 2021. Zajímavý byl pohled na úpravu doprovodných procesů, kde zejména tlakem na celkovou digitalizaci provozních dokumentů bylo dosaženo významného zkrácení vydávání územních rozhodnutí.

Pohled na problematiku z jiného úhlu zprostředkoval pak účastníkům konference zástupce certifikační autority Bureau Veritas, která provádí v předmětné oblasti závěrečný audit a tzv. posouzení shody. Z pohledu auditora bylo komentováno, jak mají být protikorupční mechanismy ve společnosti nastaveny a s jakými nedostatky a problémy se v praxi často setkává.

Konference celkově umožnila širší pohled v oblasti správného nastavení protikorupčního managementu, a to od prvotních úvah až po konkrétní praktické rady v oblasti přípravy na certifikační audit a identifikaci dalších doprovodných dopadů do firemních procesů.

Překvapením pro mnohé účastníky konference bylo v neposlední řadě i propojení ISO normy s oblastmi, jako je trestní odpovědnost právnických osob nebo připravovaný ESG reporting – velký strašák mnoha firem. Představení několika modelových obchodních případů ukázalo, že boj proti korupci nemusí představovat pouze nákladovou položku, ale znamenat významný konkrétní ekonomický přínos.

Aktuality

Pražská plynárenská a.s. Jsme tu pro vás

Patříme k předním dodavatelům energií v ČR, a proto nás zajímají vaše přání, potřeby, dotazy   
i podněty. Vyberte si, jak a kde s námi chcete komunikovat, a vše spolu snadno vyřešíme.

 

Online

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Zákaznické portály

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Sjednání smlouvy online

Spočítejte si, jaké s našimi produkty budete platit zálohy a rovnou si sjednejte smlouvu online.

Osobní kontakt

Podle našich zkušeností je mnohdy nejlepší spolu prostě mluvit nebo si napsat.  

 

Zákaznická centra

Zvolte nejbližší pobočku a domluvte si schůzku předem. Vše pak poběží hladce.

 

Kontakt

Neradi řešíte vše online a nehodí se vám jít do zákaznického centra? Nevadí, zkrátka nám zavolejte nebo napište…

Pražská plynárenská a.s. Našich klientů si vážíme

Snažíme se vám co nejvíce usnadnit a zpříjemnit život, abyste měli v oblasti energií vše vyřešené a funkční a mohli jste se věnovat všemu, na čem vám záleží.

Poradíme, vysvětlíme, pomůžeme

Potřebujete se zorientovat v nabídce energetických produktů a služeb, zvolit nejvýhodnější tarif, rozhodnout se o energetickém řešení pro váš dům nebo byt? Rádi vám poradíme a případně navrhneme konkrétní řešení pro vaši situaci.

Jsme dobrý soused

Je na nás spoleh a dodávky energií od nás plynou bez problémů. Jsme také stabilním partnerem řady kulturních a sportovních akcí, charitativních aktivit a institucí, a tak přispíváme k hezkému životu lidí ve městě a jeho okolí. Od velkých jako Metronome Prague nebo Signal Festival, až po ty nejmenší.

Jsme hospodární

Bez patosu a zodpovědně se staráme o to, abychom zachovali naše životní prostředí i pro příští generace. „Zelenější“ plyn, fotovoltaika, tepelná čerpadla, cirkulární energetická řešení pro městské části atd., ale i jednoduché změny jako zasílání elektronických faktur na e-mail místo papírových, to vše neodmyslitelně patří k životu Pražské plynárenské.