Pražská plynárenská spouští expanzi na trhu s teplem. Láká i zákazníky připojené na horkovod z Mělníka

Zdroj: ekonomickydenik.cz

Pražská plynárenská se chystá na expanzi v oboru teplárenství. Již dnes zásobuje teplem okolo 10 tisíc domácností, další chce získat i díky spolupráci s pražským magistrátem a městskými částmi. Městem vlastněná Pražská plynárenská je připravena se o zákazníky „poprat“ i s tradičním dodavatelem tepelné energie v hlavním městě – s Pražskou teplárenskou.

Firemní plány poodhalil předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský během vystoupení na konferenci Transformace českého teplárenství, kterou v úterý pořádal Institut pro veřejnou diskusi. Další informace lze vyčíst z nedávno zveřejněné výroční zprávy společnosti Prometheus, což je dceřiná firma Pražské plynárenské se zaměřením na oblast energetických služeb včetně výstavby a provozování zdrojů tepla.

Příkladem může být smlouva o vzniku společného podniku s městskou částí Praha 19-Kbely. „V rámci tohoto projektu bude do konce roku 2022 přestavěno stávající tepelné hospodářství na zemní plyn a zrušen stávající tepelný přivaděč z hnědouhelné elektrárny v Mělníku. Tento projekt má rovněž významný ekologický dopad, dojde ke snížení uhlíkové stopy o 3200 tun CO2 ročně,“ uvádí dále výroční zpráva podniku Prometheus.

Prometheus působí vedle Prahy také ve Středočeském kraji, Českém Krumlově a Vrchlabí, celkový výkon tepelných zdrojů dosahuje 62 MWt. Loni dodal zákazníkům celkem 232 tisíc gigajoulů (GJ) tepla. Díky převzetí nových zdrojů má letošní dodávka tepla vzrůst na 344 tisíc GJ. Letos chce Prometheus do expanze v teplárenství investovat podle výroční zprávy 68 milionů korun.

Vedle Pražské plynárenské se na přetahování zákazníků Pražské teplárenské chystá také Pražská energetika (PRE), jak v nedávném rozhovoru pro Ekonomický deník zmínil generální ředitel PRE Pavel Elis. „Tyto služby nabízí naše dceřiná firma PREměření, máme už několik menších projektů. Nabízíme sdružením vlastníků a bytovým družstvům provozování kogeneračních jednotek, kondenzačních plynových kotlů a tepelných čerpadel,“ řekl Pavel Elis.

Na trhu distribuce tepla v hlavním městě dnes dominuje skupina Veolia Energie, která na konci loňského roku od EPH koupila Pražskou teplárenskou. Hlavním výrobcem tepla pro Prahu je stará hnědouhelná elektrárna v Mělníce, kterou vlastní Energotrans ze Skupiny ČEZ. Ten chystá náhradu uhelných bloků za moderní zdroje na zemní plyn, biomasu a komunální odpad, oproti původním plánům však projekt nabírá zpoždění.

Pražská plynárenská se ráda postará

Jsme online

V našem Zákaznickém portále získáte snadný přehled o Vaší smlouvě, platbách a zároveň zde řadu požadavků vyřídíte bez čekání „na pár kliknutí".

Přechod k nám nebo přepis smlouvy u nás také vyřídíte pohodlně online. Nyní navíc s možností získat bonus za přechod k nám od jiného dodavatele.
 

Máme něco navíc

Staráme se o Vaši bezpečnost. Rádi Vám bezplatně zapůjčíme detektor úniků plynu, kterým lze zkontrolovat možné netěsnosti na plynovém vedení nebo si u nás můžete zakoupit detektor úniku oxidu uhelnatého (CO), který by neměl chybět v žádné domácnosti s plynovými spotřebiči.

Snížit si můžete s námi také náklady na opravu nebo montáž vybraných spotřebičů díky našemu programu Zákaznická výhoda.

Jsme stabilní a féroví

Jsme dodavatelem energií už více než 120 let a plyn nebo elektřinu Vám za férové ceny rádi poskytneme na území celé České republiky. Patříme do vlastnictví hl. města Prahy, kde se staráme o celou distribuční síť zemního plynu. Jsme zde totiž dodavatelem poslední instance a postaráme se tak o Vás i v případech, kdy jiný dodavatel plynu zkrachuje nebo z jiného důvodu není schopen dodávat energie.