Evropská komise minulý týden zveřejnila dlouho očekávaný plynárenský balíček

Pražská plynárenská studuje nový soubor evropských směrnic a jejich možný dopad do podnikání a hospodaření koncernu.

Patnáctého prosince Evropská komise zveřejnila soubor navrhovaných legislativních úprav zásadních plynárenských směrnic.  Návrhy zahrnují pravidla pro dekarbonizaci trhu s vodíkem a plynem, legislativu pro omezování metanových emisí, pro energetickou kvalitu budov a nakládání s uhlíkem.

Plynárenský balíček má být dalším stavebním prvkem strategie Green Deal, navazuje na dřívější tzv. Zimní balíček, Klimatický zákon EU a letošní Fit for 55.

K návrhům směrnic v příštích týdnech a měsících proběhne připomínkové řízení. Za Českou republiku bude gestorem rámcové pozice Ministerstvo průmyslu a obchodu; na přípravě pozice bude prostřednictvím Českého plynárenského svazu spolupracovat i Pražská plynárenská.

Účelem hlavního dokumentu je podpořit nástup obnovitelných a nízkoemisních plynů a vodíku. S tímto cílem komise navrhuje například snížení tranzitních tarifů pro vodík, připouští křížové dotace a nastavuje limit 5% pro přeshraniční přepravu směsi vodíku a zemního plynu. Za problematická zde považujeme zejména ustanovení o povinném horizontálním a vertikálním oddělení výrobců a provozovatelů vodíkových systémů od subjektů tradičního plynárenství. Takové nastavení rozhodně neurychlí nástup vodíkové energetiky, ba naopak.

Snižování emisí metanu z plynárenské sítě je v Pražské plynárenské tradičním tématem a dlouholetou praxí – vede nás k tomu starost o ochranu ovzduší i jasná motivace ekonomická. S novou legislativou – ač si jistě zaslouží řadu úprav – si v koncernu poradíme.

Návrhu směrnice o energetické kvalitě budov věnujme velkou pozornost – jeho bezvýhradné přijetí nelze za Českou republiku akceptovat. Při veškerém a nezpochybňovaném úsilí o snižování emisní a energetické náročnosti budov musíme respektovat energetickou realitu naší země, zdrojovou i geografickou; zvažovat proveditelnost a udržitelnost sociální a ekonomickou. Bez zemního plynu pro vytápění, byť jako přechodového řešení, se v příštích desetiletích neobejdeme.

Dlouho očekávaný plynárenský balíček teď čeká celoevropská diskuse. V ní musíme obhájit právo na národní řešení, které nastaví rozumný odraz nových směrnic do české energetiky a života obecně.

Do této diskuze rozhodně zasáhne i nová evropská taxonomie, tedy hodnocení udržitelnosti a pravidla financovatelnosti pro zemní plyn a jádro, která má být zveřejněna v příštích dnech.

Aktuality

Pražská plynárenská a.s. Jsme tu pro vás

Patříme k předním dodavatelům energií v ČR, a proto nás zajímají vaše přání, potřeby, dotazy   
i podněty. Vyberte si, jak a kde s námi chcete komunikovat, a vše spolu snadno vyřešíme.

 

Online

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Zákaznické portály

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Tipy pro úspory

Praktické tipy, jak využívat a tedy i platit méně plynu a elektřiny, a přitom mít pořád doma teplo a pohodu…

Osobní kontakt

Podle našich zkušeností je mnohdy nejlepší spolu prostě mluvit nebo si napsat.  

 

Zákaznická centra

Zvolte nejbližší pobočku a domluvte si schůzku předem. Vše pak poběží hladce…

 

Kontakt

Neradi řešíte vše online a nehodí se vám jít do zákaznického centra? Nevadí, zkrátka nám zavolejte nebo napište…

Pražská plynárenská a.s. Našich klientů si vážíme

Snažíme se vám co nejvíce usnadnit a zpříjemnit život, abyste měli v oblasti energií vše vyřešené a funkční a mohli jste se věnovat všemu, na čem vám záleží.

Poradíme, vysvětlíme, pomůžeme

Potřebujete se zorientovat v nabídce energetických produktů a služeb, zvolit nejvýhodnější tarif, rozhodnout se o energetickém řešení pro váš dům nebo byt? Rádi vám poradíme a případně navrhneme konkrétní řešení pro vaši situaci.

Jsme dobrý soused

Je na nás spoleh a dodávky energií od nás plynou bez problémů. Jsme také stabilním partnerem řady kulturních a sportovních akcí, charitativních aktivit a institucí, a tak přispíváme k hezkému životu lidí ve městě a jeho okolí. Od velkých jako Metronome Prague nebo Signal Festival, až po ty nejmenší.

Jsme hospodární

Bez patosu a zodpovědně se staráme o to, abychom zachovali naše životní prostředí i pro příští generace. „Zelenější“ plyn, fotovoltaika, tepelná čerpadla, cirkulární energetická řešení pro městské části atd., ale i jednoduché změny jako zasílání elektronických faktur na e-mail místo papírových, to vše neodmyslitelně patří k životu Pražské plynárenské.

Vážení zákazníci, velmi si vážíme zvýšeného zájmu o naše služby. I přes veškeré úsilí však dochází k přetížení většiny dostupných kanálů, což může mít za následek delší čekací dobu na vyřízení telefonických a písemných požadavků včetně odbavení v obchodních kancelářích. Naši zaměstnanci Vám děkují za pochopení v tomto náročném období.