Co se děje s plynem a elektřinou?

Velkoobchodní ceny za plyn a elektřinu jsou stále nestabilní a v uplynulých měsících rostly tempem, které nikdo neočekával. Kvůli probíhajícímu válečnému konfliktu na Ukrajině je situace na trhu o to více nepředvídatelná. Někteří dodavatelé končí, krachují, nebo přestávají připojovat nové zákazníky. Všichni dodavatelé zdražují – jde často o jedinou možnou cestu. Přečtěte si, jak můžete zmírnit dopady rostoucích cen energií.

žárovka

 

Proč rostou ceny? 

Potkalo se více důvodů najednou: 

 • Po pandemii COVID-19 došlo k celosvětovému hospodářskému oživení, které zvýšilo poptávku po elektřině v Evropě i celosvětovou poptávku po energetických surovinách jako je plyn, uhlí nebo ropa, ze kterých se elektřina vyrábí.
 • Odstavení jaderných elektráren v Německu snížilo nabídku elektřiny. Obnovitelné zdroje energie, které měly tento výpadek nahradit, jsou z důvodu nedostatečného dálkového propojení (umožňujícího vyrovnávat rozdíly ve výrobě a spotřebě) stále více nestabilní. To opět vede k dalšímu navyšování ceny.
 • Ruská invaze na Ukrajině přinesla nejistotu v oblasti dodávek zemního plynu. To má vliv nejen na cenu samotného plynu, ale i elektřiny, která se z plynu ve velkém množství vyrábí.
 • Dlouhá a chladná zima v Evropě znamenala zvýšené využívání vytápění a vedla k dalšímu navýšení spotřeby. 
 • Vyšší spotřeba znamená vyšší nároky na doplnění zásobníků na plyn. Všechny plynárenské společnosti v létě tvoří zásoby na zimu, přičemž stát určuje takzvanou bezpečnostní zásobu, kterou každý obchodník musí mít proto, aby byl schopen vykrýt například mimořádně chladné období. Nyní je ze strany státu tlak k poměrně výraznému zvýšení těchto zásob, což znamená i vyšší náklady pro společnost. 
 • Uvedení nového plynovodu NORDSTREAM II do provozu je z důvodu Ruské vojenské agrese na Ukrajině prakticky pozastaveno. Ruská federace sice prozatím posílá přesně takový objem plynu, k jakému se zavázalo, ale nová strategie EU je se od závislosti na ruském plynu úplně oprostit.
 • Jednou z cest, jak plyn pocházející z Ruska nahradit je zkapalněný plyn LNG. Nevýhodou zde je nedostatečný počet transformačních stanic, a především vyšší cena této komodity. 
 • Zpřísněnou klimatickou politiku EU čeká revize. Emisní povolenky (cenné papíry, kterými se vyvažují zelené a méně zelené formy výroby) mají významný vliv na cenu energií, a tak celý systém jejich obchodování bude změněn. Konkrétní změny však dosud nebyly aplikovány.
praha

 

Co proti tomu děláme? 

My v Pražské plynárenské nakupujeme dopředu a garantujeme tak našim klientům stabilnější ceny energie.   

Proč si to můžeme dovolit?  

 • Patříme mezi ty největší a nejstabilnější dodavatele plynu a elektřiny.  
 • Na trhu máme dlouholeté zkušenosti.
 • Jsme jediná česká energetická firma, kterou plně vlastní město: 100% nás vlastní Praha.  
 • V Praze jsme dodavatelem tzv. poslední instance a ze zákona tedy musíme být připraveni postarat se o zákazníky těch dodavatelů, kteří situaci nezvládnou.

potrubí

 

Může v Česku dojít plyn? 

Dodávky zemního plynu do EU probíhají dle smluvních závazků, což znamená, že nedostatek plynu u nás aktuálně nehrozí. Český přepravní a distribuční systém je v pořádku. Úroveň zásob plynu je v ČR sice pod běžným stavem, ale v porovnání se sousedními státy jsme na tom dobře. V případě kritické situace, kdy hrozí nedostatek plynu, by byl vyhlášen stav nouze s aktivací tzv. systému regulace dodávek podle odběrových stupňů. Ten funguje na bázi postupného omezování dodávek, kdy nejprve jsou omezeny průmyslové závody (firmy) a až na posledním místě domácnosti.

 

Může v Česku dojít elektřina? 

Elektřiny je v síti dostatek. Česká republika dokonce vyrobí více elektřiny, než sama spotřebuje. Většina elektřiny se však prodává na energetické burze, kde její cenu určuje nabídka a poptávka. Pro nás je směrodatná energetická burza v německém Lipsku.

 

Obejde se Evropa bez ruského plynu, pokud by Rusko ukončilo jeho dodávku, nebo pokud by byly plynovody násilně přerušeny?

Ano, jeho cena však bude zřejmě vyšší, než je cena ruských dodávek. Aktuální strategie EU počítá s úplným ukončením nákupu fosilních paliv od Ruské federace. V Evropě jsou reálnými alternativami zkapalněný plyn, tedy LNG, bioplyn a břidlicový plyn. Jeho těžba ale zatím není povolena hlavně kvůli ekologickým dopadům.

 

Jak se to dá řešit? 

Především: nehazardujte. Nehledejte úsporu na pár měsíců, nebo dokonce týdnů. Vyberte si stabilního dodavatele, který tuto krizi ustojí.  

 

Dále: šetřete. Cílem do budoucna je stabilizace trhu energií. Snížení ceny energií lze očekávat, ne však na původní hodnoty. Pořiďte si nový kotel, který má vyšší efektivitu – tedy ze stejného množství plynu vyrobí více tepla (zde rádi pomůžeme s výběrem a instalací). Zateplujte, utěsňujte. Neplýtvejte. Zkuste lehce omezit svůj tepelný komfort.  Snížení teploty v bytě o 1 °C představuje 6 % celkové spotřeby energie. Poděkuje vám nejen Vaše peněženka, ale i příroda.  

kalkulačka

 

Co mám teď udělat? 

Nemusíte dělat vůbec nic. O vše se postaráme. Budeme vás včas informovat o tom, co se děje a co s tím děláme, ostatně na to už jste zvyklí. Průběžně nabídneme nové možnosti, které budou reakcí na aktuální vývoj. Nenecháme vás v tom.  
 
 

Aktuality

Pražská plynárenská se ráda postará

Jsme online

V našem Zákaznickém portále získáte snadný přehled o Vaší smlouvě, platbách a zároveň zde řadu požadavků vyřídíte bez čekání „na pár kliknutí".

Přechod k nám nebo přepis smlouvy u nás také vyřídíte pohodlně online. Nyní navíc s možností získat bonus za přechod k nám od jiného dodavatele.
 

Máme něco navíc

Staráme se o Vaši bezpečnost. Rádi Vám bezplatně zapůjčíme detektor úniků plynu, kterým lze zkontrolovat možné netěsnosti na plynovém vedení nebo si u nás můžete zakoupit detektor úniku oxidu uhelnatého (CO), který by neměl chybět v žádné domácnosti s plynovými spotřebiči.

Snížit si můžete s námi také náklady na opravu nebo montáž vybraných spotřebičů díky našemu programu Zákaznická výhoda.

Jsme stabilní a féroví

Jsme dodavatelem energií už více než 120 let a plyn nebo elektřinu Vám za férové ceny rádi poskytneme na území celé České republiky. Patříme do vlastnictví hl. města Prahy, kde se staráme o celou distribuční síť zemního plynu. Jsme zde totiž dodavatelem poslední instance a postaráme se tak o Vás i v případech, kdy jiný dodavatel plynu zkrachuje nebo z jiného důvodu není schopen dodávat energie.