Společně proti korupci

Pražská plynárenská, uspořádala ve spolupráci s Czech Institute of Directors a za podpory Ernst & Young konferenci na téma „Protikorupční management v obchodní společnosti“. Konference navazovala na nedávnou úspěšnou certifikaci mezinárodní protikorupční normy ISO 37001 třech společností koncernu Pražská plynárenská, která se tak stala první energetickou společností v Čechách, jenž se komplexní certifikací může pochlubit. Získání certifikace je zárukou, že setrvalý boj proti korupci patří mezi priority společnosti.

Cílem konference bylo zprostředkovat široké odborné veřejnosti komplexní pohled na problematiku boje proti korupčním praktikám ve společnostech a podělit se o praktické zkušenosti v této oblasti. „Za velký přínos této konference považuji zejména propojení témat boje proti korupci s dalšími vnitrofiremními procesy, což ve svém důsledku přináší nejen zdravější podnikatelské prostředí, ale také pozitivní finanční dopad a ve výsledku úsporu prostředků“, uvedl Jan Durčák, Compliance manažer společnosti Pražská plynárenská.
V rámci diskusních příspěvků byla zmiňována nejen oblast motivačních faktorů vedoucích ke vzniku korupčního prostředí vč. vybraných statistických údajů, ale i konkrétní nástroje omezující existenci korupčního potenciálu. Pražská plynárenská v této souvislosti podrobně představila proces implementace protikorupčního managementu, úskalí, kterým musela během projektu čelit a v neposlední řadě i zajímavé tipy pro rychlé a efektivní zavedení protikorupčních zásad.
Diskuse se rozvinula také k otázce účelu normy ISO 37001, která prakticky necílí na odhalovaní korupce jako takové, ale zaměřuje se výhradně na identifikaci oblastí, kde by korupce mohla hrozit a aplikaci příslušných opatření. „Velmi důležité je definovat pojem „korupce“, který je často chybně zaměňován s pojmem úplatkařství. Zejména zaměstnancům, kteří se na projektu implementace protikorupční normy podílí, je nutné srozumitelně vysvětlit, že je nutné uvažovat také o oblastech jako je práce s informacemi a ochrana dat, nábor a povyšování zaměstnanců, střety zájmů, vztahy na pracovišti, průběh výběrových řízení a další.“, dodal Durčák.
Předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti Pavel Válek zhodnotil praktické dopady protikorupční normy, kterou společnost implementovala již v roce 2021. Zajímavý byl pohled na úpravu doprovodných procesů, kde zejména tlakem na celkovou digitalizaci provozních dokumentů bylo dosaženo významného zkrácení vydávání územních rozhodnutí.
Pohled na problematiku z jiného úhlu zprostředkoval pak účastníkům konference zástupce certifikační autority Bureau Veritas, která provádí v předmětné oblasti závěrečný audit a tzv. posouzení shody. Z pohledu auditora bylo komentováno, jak mají být protikorupční mechanismy ve společnosti nastaveny a s jakými nedostatky a problémy se v praxi často setkává.
Konference celkově umožnila širší pohled v oblasti správného nastavení protikorupčního managementu, a to od prvotních úvah až po konkrétní praktické rady v oblasti přípravy na certifikační audit a identifikaci dalších doprovodných dopadů do firemních procesů.
Překvapením pro mnohé účastníky konference bylo v neposlední řadě i propojení ISO normy s oblastmi, jako je trestní odpovědnost právnických osob nebo připravovaný ESG reporting – velký strašák mnoha firem. Představení několika modelových obchodních případů ukázalo, že boj proti korupci nemusí představovat pouze nákladovou položku, ale znamenat významný konkrétní ekonomický přínos.

Náš přístup

Jak se chováme ke klientům?

Budete mít vždy přehled

O všech svých účtech, změnách a fakturách budete mít na zákaznickém portále vždy přehled.

Jsme hospodární

Zasílání ekologičtějších elektronických faktur na e-mail dáváme přednost před papírovými.

Objednejte se na přepážku

U nás na přepážce nemusíte trávit celé odpoledne. Zarezervujte si čas návštěvy předem.

Kontrolujeme vaše platby

Chápeme, že každý může zapomenout, a proto vám dáme včas vědět pokud zapomenete zaplatit zálohu nebo fakturu.

Rádi vám pomůžeme s přepisem při stěhování

Stěhování může být stresující období a my vám ho nechceme ztěžovat. U nás vám poradíme, co vše bude potřeba.

Vysvětlíme složitosti

Nevíte jaký zvolit tarif nebo co je to distribuční sazba? Všechny neznámé pojmy vám vysvětlíme na webu nebo na infolince.

Plyn

Mějte u nás plyn a ušetřete čas i peníze.

Chci kompletní nabídku

Objednání na přepážku

Nečekejte ve frontě na pobočce a objednejte se na určité datum a čas.

Rezervace zde

Zákaznický portál

Pohodlný přístup do Vašeho účtu, ať už na webu či mobilu.

Přihlášení Registrace

Služby zákazníkům

Objevte zajímavé nabídky, které jsme pro Vás sjednali.

Další nabídky

Aktuální odstávky

Aktuální odstávky plynu najdete na  této stránce.

Když cítíte plyn

Pokud máte podezření, že cítíte ve vašem okolí plyn, volejte plynovou pohotovost na číslo 1239.

©2002-2023 Pražská plynárenská , a.s | Podmínky používání webu