Pražské plynárenské loni vzrostl čistý zisk o 26 procent na 908,5 milionu

Zdroj: iDNES

Pražské plynárenské loni meziročně vzrostl čistý zisk o 26 procent na 908,5 milionu korun, výnosy stouply o 2,3 procenta na 15,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu. Společnost podle ní loni prodala 12,2 terawatthodiny plynu, meziročně o 6,8 procenta méně. Prodej elektřiny naopak stoupl o více než čtvrtinu na 1,6 terawatthodiny.

„Výsledky obchodu se zemním plynem v roce 2020 byly významně ovlivněny několika faktory. Zásadním faktorem byl vývoj nákupních cen, jejichž pokles dosáhl zejména během druhého a třetího čtvrtletí dlouhodobého minima. Dalším faktorem byl celkový průběh odběrů konečných zákazníků. Zde se projevil jak teplejší průběh prvního čtvrtletí, tak i pokles ekonomické aktivity,“ uvedla ve výroční zprávě firma.

Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší tuzemské dodavatele energií. Plynem a elektřinou zásobuje asi 425 000 odběrných míst. Jediným akcionářem společnosti je Pražská plynárenská Holding, ovládaná hlavním městem Prahou. Dozorčí rada firmy letos v polovině ledna odvolala dosavadního předsedu představenstva Pražské plynárenské Pavla Janečka. Nahradil ho bývalý šéf oddělení obnovitelných zdrojů firmy ČEZ Martin Pacovský.

Firma ve výroční zprávě dále uvedla, že se jí i přes pandemickou situaci loni podařil zvýšit prodej stlačeného zemního plynu CNG na jejich desíti plnicích stanicích. Celkem bylo v Pražské plynárenské a jejích dceřiných společnostech ke konci roku 2020 provozováno 184 CNG vozidel včetně vozidel CNG autopůjčovny.

Nekomoditní produkty a podnik teplo

Šířením pandemie covid-19 byl podle společnosti ovlivněn také zájem zákazníků o nekomoditní produkty. „Obava z nákazy odsunula plánované výměny kotlů či instalace fotovoltaických elektráren do druhé poloviny roku a v některých případech je zcela zastavila. Přesto i v roce 2020 byl rostoucí zájem o nekomoditní produkty znát, přičemž nejvíce poptávané byly služby spojené s instalací nového plynového kotle či jeho servisu. I v tomto roce také stoupal zájem o pořízení fotovoltaické elektrárny a následné výkupy přebytků z výroby elektrické energie,“ uvedla ve zprávě firma.

Připomněla, že v polovině letošního ledna také založila s městskou části Praha 19 - Kbely podnik Teplo pro Kbely. Společný podnik byl založen za účelem modernizace stávajícího tepelného hospodářství městské části Praha 19. Pro společnost Prometheus, energetické služby, která je členem koncernu Pražská plynárenská, se podle firmy jedná o první významnou spolupráci se samosprávami.

„Celý projekt přináší řadu synergických efektů pro celou skupinu Pražská plynárenská. Samotné společnosti Prometheus, energetické služby se zvýší roční dodávky tepelné energie o 15 procent,“ uvedla firma. Majetková účast společnosti Prometheus ve společnosti Teplo pro Kbely podle ní činí 75 procent.

Pražská plynárenská se ráda postará

Jsme online

V našem Zákaznickém portále získáte snadný přehled o Vaší smlouvě, platbách a zároveň zde řadu požadavků vyřídíte bez čekání „na pár kliknutí".

Přechod k nám nebo přepis smlouvy u nás také vyřídíte pohodlně online. Nyní navíc s možností získat bonus za přechod k nám od jiného dodavatele.
 

Máme něco navíc

Staráme se o Vaši bezpečnost. Rádi Vám bezplatně zapůjčíme detektor úniků plynu, kterým lze zkontrolovat možné netěsnosti na plynovém vedení nebo si u nás můžete zakoupit detektor úniku oxidu uhelnatého (CO), který by neměl chybět v žádné domácnosti s plynovými spotřebiči.

Snížit si můžete s námi také náklady na opravu nebo montáž vybraných spotřebičů díky našemu programu Zákaznická výhoda.

Jsme stabilní a féroví

Jsme dodavatelem energií už více než 120 let a plyn nebo elektřinu Vám za férové ceny rádi poskytneme na území celé České republiky. Patříme do vlastnictví hl. města Prahy, kde se staráme o celou distribuční síť zemního plynu. Jsme zde totiž dodavatelem poslední instance a postaráme se tak o Vás i v případech, kdy jiný dodavatel plynu zkrachuje nebo z jiného důvodu není schopen dodávat energie.