Pražské plynárenské loni vzrostl čistý zisk o 26 procent na 908,5 milionu

Zdroj: iDNES

Pražské plynárenské loni meziročně vzrostl čistý zisk o 26 procent na 908,5 milionu korun, výnosy stouply o 2,3 procenta na 15,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu. Společnost podle ní loni prodala 12,2 terawatthodiny plynu, meziročně o 6,8 procenta méně. Prodej elektřiny naopak stoupl o více než čtvrtinu na 1,6 terawatthodiny.

„Výsledky obchodu se zemním plynem v roce 2020 byly významně ovlivněny několika faktory. Zásadním faktorem byl vývoj nákupních cen, jejichž pokles dosáhl zejména během druhého a třetího čtvrtletí dlouhodobého minima. Dalším faktorem byl celkový průběh odběrů konečných zákazníků. Zde se projevil jak teplejší průběh prvního čtvrtletí, tak i pokles ekonomické aktivity,“ uvedla ve výroční zprávě firma.

Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší tuzemské dodavatele energií. Plynem a elektřinou zásobuje asi 425 000 odběrných míst. Jediným akcionářem společnosti je Pražská plynárenská Holding, ovládaná hlavním městem Prahou. Dozorčí rada firmy letos v polovině ledna odvolala dosavadního předsedu představenstva Pražské plynárenské Pavla Janečka. Nahradil ho bývalý šéf oddělení obnovitelných zdrojů firmy ČEZ Martin Pacovský.

Firma ve výroční zprávě dále uvedla, že se jí i přes pandemickou situaci loni podařil zvýšit prodej stlačeného zemního plynu CNG na jejich desíti plnicích stanicích. Celkem bylo v Pražské plynárenské a jejích dceřiných společnostech ke konci roku 2020 provozováno 184 CNG vozidel včetně vozidel CNG autopůjčovny.

Nekomoditní produkty a podnik teplo

Šířením pandemie covid-19 byl podle společnosti ovlivněn také zájem zákazníků o nekomoditní produkty. „Obava z nákazy odsunula plánované výměny kotlů či instalace fotovoltaických elektráren do druhé poloviny roku a v některých případech je zcela zastavila. Přesto i v roce 2020 byl rostoucí zájem o nekomoditní produkty znát, přičemž nejvíce poptávané byly služby spojené s instalací nového plynového kotle či jeho servisu. I v tomto roce také stoupal zájem o pořízení fotovoltaické elektrárny a následné výkupy přebytků z výroby elektrické energie,“ uvedla ve zprávě firma.

Připomněla, že v polovině letošního ledna také založila s městskou části Praha 19 - Kbely podnik Teplo pro Kbely. Společný podnik byl založen za účelem modernizace stávajícího tepelného hospodářství městské části Praha 19. Pro společnost Prometheus, energetické služby, která je členem koncernu Pražská plynárenská, se podle firmy jedná o první významnou spolupráci se samosprávami.

„Celý projekt přináší řadu synergických efektů pro celou skupinu Pražská plynárenská. Samotné společnosti Prometheus, energetické služby se zvýší roční dodávky tepelné energie o 15 procent,“ uvedla firma. Majetková účast společnosti Prometheus ve společnosti Teplo pro Kbely podle ní činí 75 procent.

Pražská plynárenská a.s. Jsme tu pro vás

Patříme k předním dodavatelům energií v ČR, a proto nás zajímají vaše přání, potřeby, dotazy   
i podněty. Vyberte si, jak a kde s námi chcete komunikovat, a vše spolu snadno vyřešíme.

 

Online

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Zákaznické portály

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Tipy pro úspory

Praktické tipy, jak využívat a tedy i platit méně plynu a elektřiny, a přitom mít pořád doma teplo a pohodu…

Osobní kontakt

Podle našich zkušeností je mnohdy nejlepší spolu prostě mluvit nebo si napsat.  

 

Zákaznická centra

Zvolte nejbližší pobočku a domluvte si schůzku předem. Vše pak poběží hladce…

 

Kontakt

Neradi řešíte vše online a nehodí se vám jít do zákaznického centra? Nevadí, zkrátka nám zavolejte nebo napište…

Pražská plynárenská a.s. Našich klientů si vážíme

Snažíme se vám co nejvíce usnadnit a zpříjemnit život, abyste měli v oblasti energií vše vyřešené a funkční a mohli jste se věnovat všemu, na čem vám záleží.

Poradíme, vysvětlíme, pomůžeme

Potřebujete se zorientovat v nabídce energetických produktů a služeb, zvolit nejvýhodnější tarif, rozhodnout se o energetickém řešení pro váš dům nebo byt? Rádi vám poradíme a případně navrhneme konkrétní řešení pro vaši situaci.

Jsme dobrý soused

Je na nás spoleh a dodávky energií od nás plynou bez problémů. Jsme také stabilním partnerem řady kulturních a sportovních akcí, charitativních aktivit a institucí, a tak přispíváme k hezkému životu lidí ve městě a jeho okolí. Od velkých jako Metronome Prague nebo Signal Festival, až po ty nejmenší.

Jsme hospodární

Bez patosu a zodpovědně se staráme o to, abychom zachovali naše životní prostředí i pro příští generace. „Zelenější“ plyn, fotovoltaika, tepelná čerpadla, cirkulární energetická řešení pro městské části atd., ale i jednoduché změny jako zasílání elektronických faktur na e-mail místo papírových, to vše neodmyslitelně patří k životu Pražské plynárenské.

Vážení zákazníci, velmi si vážíme zvýšeného zájmu o naše služby. I přes veškeré úsilí však dochází k přetížení většiny dostupných kanálů, což může mít za následek delší čekací dobu na vyřízení telefonických a písemných požadavků včetně odbavení v obchodních kancelářích. Naši zaměstnanci Vám děkují za pochopení v tomto náročném období.