Více na: Krajské LISTY
Vaření na zemním plynu je dlouhodobě oblíbené a nabízí řadu nesporných výhod. Vaření je rychlé, stačí zapnout hořák a přizpůsobit intenzitu plamene.
Dobrá regulovatelnost hořáků bez prodlev zajišťuje úsporný provoz. Víte, že při vaření mohou vznikat zbytečné ztráty? Uvádíme několik tipů, které ušetří vaši kapsu.
Velikost hrnce uzpůsobte jeho obsahu. Čím menší plotýnku na vaření zvolíte, tím méně plynu spotřebujete. Vaření sice bude trvat o chvíli déle než na větší plotýnce, ale plameny vám nebudou ničit hrnec zvenčí, a ještě navíc budete odměněni menší spotřebou plynu.
Jistě máte doma hrnce různých velikostí. I plotýnky sporáku jsou jim uzpůsobeny. Volte tedy velikost hořáku úměrně k velikosti hrnce. Dejte si pozor také na to, abyste nenechávali hořák „běžet“ tzv. na prázdno.
Na každý hrnec pasuje poklička a při vaření je dobré jí používat. Díky pokličce se v hrnci kumuluje vysoká teplota, proto je s ní vaření rychlejší. Správně přiléhající poklička na hrnci navíc znamená až 4x úspornější provoz ve srovnání s nezakrytým hrncem.
Logicky lze odvodit, že pokud např. ohříváte celý litr vody, ale následně využijete jen půl litru, polovina energie využitá k ohřevu byla spotřebována zbytečně.
„Využití zemního plynu k vaření je dlouhodobě velmi oblíbené. Ostatně, již staří Číňané v době asi 1000 let před. n.l. zemní plyn těžili a rozváděli bambusovým potrubím do svých příbytků, kde si s jeho pomocí připravovali své pokrmy. Osobně na plynu vařím celý život, vařím na něm rád a rozhodně bych neměnil. Končí-li vašemu plynovému sporáku životnost a jste-li zákazníkem Pražské plynárenské, můžete se na ní s důvěrou obrátit a ona Vám, ve spolupráci s partnery, s výměnou pomůže,“ zakončuje tiskový mluvčí Pražské plynárenské, a. s. Mgr. Miroslav Vránek.