Aktuální situace na trhu s plynem a elektřinou

Geopolitická situace spojená s ruskou agresí vůči Ukrajině přinesla nutnost změny energetického mixu, ale také nečekané těžkosti pro každého z nás. Hlavně navyšování cen energií.

 

Proč rostou ceny energií? 

 

Jedná se o souběh více faktorů:

  • Ruská invaze na Ukrajinu přinesla obrovskou nejistotu v oblasti dodávek zemního plynu.
  • Všechny plynárenské společnosti přes léto tvořily zásoby na zimu, přičemž stát určuje takzvanou bezpečnostní zásobu.
  • Jednou z cest, jak plyn pocházející z Ruska nahradit, je zkapalněný plyn LNG. Nevýhodou zde je nedostatečný počet transformačních stanic, a především vyšší cena této komodity.
  • Odstavení jaderných elektráren v Německu snížilo nabídku elektřiny. Příklon k obnovitelným zdrojům energie však klade vyšší nároky na vyrovnávání rozdílů ve výrobě a spotřebě. Pokud dostatečně fouká vítr a svítí slunce, elektřina v síti přebývá. V opačném případě hrozí nedostatek, který se musí dorovnávat, a to nejlépe plynovými zdroji. To vede k dalšímu navyšování ceny na burze, která určuje koncovou cenu pro zákazníka.


 

Může v Česku dojít plyn? 

Dodávky zemního plynu do EU bohužel neprobíhají dle smluvních závazků. Zásoba plynu v zásobnících pro aktuální topnou sezónu by však měla být dostačující. Navíc již probíhají dodávky LNG  pro Českou republiku přes pronajatý terminál v nizozemském Eemshavenu. 

Pokud by byl v případě kritické situace vyhlášen stav nouze, dojde k aktivaci tzv. systému regulace dodávek podle odběrových stupňů. Postupné omezování dodávek by se týkalo nejdříve průmyslových závodů a až na úplně posledním místě domácností. 

 

Může v Česku dojít elektřina? 

Elektřiny je v síti dostatek. Česká republika dokonce vyrobí více elektřiny, než sama spotřebuje. Většina elektřiny se však prodává na energetické burze, kde její cenu určuje nabídka a poptávka. Pro nás je směrodatná energetická burza v německém Lipsku.

 

Co mám udělat, pokud se vlivem zvýšení cen energií dostanu do tíživé situace?

Ve spolupráci s Institutem prevence a řešení předlužení pomáháme našim zákazníkům zorientovat se v dostupných formách státní pomoci a radíme jim, kam se mohou obrátit. Veškeré důležité kontakty a další doporučení naleznete na našem webu.

Aktuality

Pražská plynárenská a.s. Jsme tu pro vás

Patříme k předním dodavatelům energií v ČR, a proto nás zajímají vaše přání, potřeby, dotazy   
i podněty. Vyberte si, jak a kde s námi chcete komunikovat, a vše spolu snadno vyřešíme.

 

Online

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Zákaznický portál

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Tipy pro úspory

Praktické tipy, jak využívat a tedy i platit méně plynu a elektřiny, a přitom mít pořád doma teplo a pohodu…

Osobní kontakt

Podle našich zkušeností je mnohdy nejlepší spolu prostě mluvit nebo si napsat.  

 

Zákaznická centra

Zvolte nejbližší pobočku a domluvte si schůzku předem. Vše pak poběží hladce…

 

Kontakt

Neradi řešíte vše online a nehodí se vám jít do zákaznického centra? Nevadí, zkrátka nám zavolejte nebo napište…

Pražská plynárenská a.s. Našich klientů si vážíme

Snažíme se vám co nejvíce usnadnit a zpříjemnit život, abyste měli v oblasti energií vše vyřešené a funkční a mohli jste se věnovat všemu, na čem vám záleží.

Poradíme, vysvětlíme, pomůžeme

Potřebujete se zorientovat v nabídce energetických produktů a služeb, zvolit nejvýhodnější tarif, rozhodnout se o energetickém řešení pro váš dům nebo byt? Rádi vám poradíme a případně navrhneme konkrétní řešení pro vaši situaci.

Jsme dobrý soused

Je na nás spoleh a dodávky energií od nás plynou bez problémů. Jsme také stabilním partnerem řady kulturních a sportovních akcí, charitativních aktivit a institucí, a tak přispíváme k hezkému životu lidí ve městě a jeho okolí. Od velkých jako Metronome Prague nebo Signal Festival, až po ty nejmenší.

Jsme hospodární

Bez patosu a zodpovědně se staráme o to, abychom zachovali naše životní prostředí i pro příští generace. „Zelenější“ plyn, fotovoltaika, tepelná čerpadla, cirkulární energetická řešení pro městské části atd., ale i jednoduché změny jako zasílání elektronických faktur na e-mail místo papírových, to vše neodmyslitelně patří k životu Pražské plynárenské.

Aktuální odstávky v distribuční zóně Pražské plynárenské Distribuce 

 

Aktuální odstávky plynu najdete na  této stránce.

Co mám dělat, když cítím plyn

Pokud máte podezření, že cítíte ve vašem okolí plyn, volejte pohotovostní  linku na číslo 1239.

Na této nepřetržité pohotovostní lince můžete nahlásit následující události:

  • veškeré úniky zemního plynu
  • poruchy dodávky zemního plynu do místa spotřeby
  • závady nebo úniky na plynoměru
  • poruchy a závady na zařízení v majetku či užívání společnosti Pražská plynárenská Distribuce (plynovod, regulační stanice, přípojky atd.)

 

Další informace najdete na webu PPD.

Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás upozornit na možnou delší čekací dobu na našich obchodních kancelářích. Pokud nás plánujete navštívit, zvažte prosím využití zákaznického portálu, kde většinu požadavků vyřídíte pohodlně on-line, nebo rezervaci Vaší návštěvy. Děkujeme za pochopení.