Aktuální situace na trhu s plynem a elektřinou

Geopolitická situace spojená s ruskou agresí vůči Ukrajině přinesla nutnost změny energetického mixu, ale také nečekané těžkosti pro každého z nás. Hlavně navyšování cen energií.

 

Proč rostou ceny energií? 

 

Jedná se o souběh více faktorů:

  • Ruská invaze na Ukrajinu přinesla obrovskou nejistotu v oblasti dodávek zemního plynu.
  • Všechny plynárenské společnosti přes léto tvořily zásoby na zimu, přičemž stát určuje takzvanou bezpečnostní zásobu.
  • Jednou z cest, jak plyn pocházející z Ruska nahradit, je zkapalněný plyn LNG. Nevýhodou zde je nedostatečný počet transformačních stanic, a především vyšší cena této komodity.
  • Odstavení jaderných elektráren v Německu snížilo nabídku elektřiny. Příklon k obnovitelným zdrojům energie však klade vyšší nároky na vyrovnávání rozdílů ve výrobě a spotřebě. Pokud dostatečně fouká vítr a svítí slunce, elektřina v síti přebývá. V opačném případě hrozí nedostatek, který se musí dorovnávat, a to nejlépe plynovými zdroji. To vede k dalšímu navyšování ceny na burze, která určuje koncovou cenu pro zákazníka.


 

Může v Česku dojít plyn? 

Dodávky zemního plynu do EU bohužel neprobíhají dle smluvních závazků. Zásoba plynu v zásobnících pro aktuální topnou sezónu by však měla být dostačující. Navíc již probíhají dodávky LNG  pro Českou republiku přes pronajatý terminál v nizozemském Eemshavenu. 

Pokud by byl v případě kritické situace vyhlášen stav nouze, dojde k aktivaci tzv. systému regulace dodávek podle odběrových stupňů. Postupné omezování dodávek by se týkalo nejdříve průmyslových závodů a až na úplně posledním místě domácností. 

 

Může v Česku dojít elektřina? 

Elektřiny je v síti dostatek. Česká republika dokonce vyrobí více elektřiny, než sama spotřebuje. Většina elektřiny se však prodává na energetické burze, kde její cenu určuje nabídka a poptávka. Pro nás je směrodatná energetická burza v německém Lipsku.

 

Co mám udělat, pokud se vlivem zvýšení cen energií dostanu do tíživé situace?

Ve spolupráci s Institutem prevence a řešení předlužení pomáháme našim zákazníkům zorientovat se v dostupných formách státní pomoci a radíme jim, kam se mohou obrátit. Veškeré důležité kontakty a další doporučení naleznete na našem webu.

Aktuality

Pražská plynárenská a.s. Jsme tu pro vás

Patříme k předním dodavatelům energií v ČR, a proto nás zajímají vaše přání, potřeby, dotazy   
i podněty. Vyberte si, jak a kde s námi chcete komunikovat, a vše spolu snadno vyřešíme.

 

Online

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Zákaznické portály

Snadný přehled o vašich platbách, tarifech atd. a možnost vše vyřešit „na pár kliknutí“…

 

Sjednání smlouvy online

Spočítejte si, jaké s našimi produkty budete platit zálohy a rovnou si sjednejte smlouvu online.

Osobní kontakt

Podle našich zkušeností je mnohdy nejlepší spolu prostě mluvit nebo si napsat.  

 

Zákaznická centra

Zvolte nejbližší pobočku a domluvte si schůzku předem. Vše pak poběží hladce.

 

Kontakt

Neradi řešíte vše online a nehodí se vám jít do zákaznického centra? Nevadí, zkrátka nám zavolejte nebo napište…

Pražská plynárenská a.s. Našich klientů si vážíme

Snažíme se vám co nejvíce usnadnit a zpříjemnit život, abyste měli v oblasti energií vše vyřešené a funkční a mohli jste se věnovat všemu, na čem vám záleží.

Poradíme, vysvětlíme, pomůžeme

Potřebujete se zorientovat v nabídce energetických produktů a služeb, zvolit nejvýhodnější tarif, rozhodnout se o energetickém řešení pro váš dům nebo byt? Rádi vám poradíme a případně navrhneme konkrétní řešení pro vaši situaci.

Jsme dobrý soused

Je na nás spoleh a dodávky energií od nás plynou bez problémů. Jsme také stabilním partnerem řady kulturních a sportovních akcí, charitativních aktivit a institucí, a tak přispíváme k hezkému životu lidí ve městě a jeho okolí. Od velkých jako Metronome Prague nebo Signal Festival, až po ty nejmenší.

Jsme hospodární

Bez patosu a zodpovědně se staráme o to, abychom zachovali naše životní prostředí i pro příští generace. „Zelenější“ plyn, fotovoltaika, tepelná čerpadla, cirkulární energetická řešení pro městské části atd., ale i jednoduché změny jako zasílání elektronických faktur na e-mail místo papírových, to vše neodmyslitelně patří k životu Pražské plynárenské.