Aktuální situace na trhu s plynem a elektřinou

Geopolitická situace spojená s ruskou agresí vůči Ukrajině přinesla nutnost změny energetického mixu, ale také nečekané těžkosti pro každého z nás. Hlavně navyšování cen energií.

 

Proč rostou ceny energií? 

 

Jedná se o souběh více faktorů:

  • Ruská invaze na Ukrajinu přinesla obrovskou nejistotu v oblasti dodávek zemního plynu.
  • Všechny plynárenské společnosti přes léto tvořily zásoby na zimu, přičemž stát určuje takzvanou bezpečnostní zásobu.
  • Jednou z cest, jak plyn pocházející z Ruska nahradit, je zkapalněný plyn LNG. Nevýhodou zde je nedostatečný počet transformačních stanic, a především vyšší cena této komodity.
  • Odstavení jaderných elektráren v Německu snížilo nabídku elektřiny. Příklon k obnovitelným zdrojům energie však klade vyšší nároky na vyrovnávání rozdílů ve výrobě a spotřebě. Pokud dostatečně fouká vítr a svítí slunce, elektřina v síti přebývá. V opačném případě hrozí nedostatek, který se musí dorovnávat, a to nejlépe plynovými zdroji. To vede k dalšímu navyšování ceny na burze, která určuje koncovou cenu pro zákazníka.


 

Může v Česku dojít plyn? 

Dodávky zemního plynu do EU bohužel neprobíhají dle smluvních závazků. Zásoba plynu v zásobnících pro aktuální topnou sezónu by však měla být dostačující. Navíc již probíhají dodávky LNG  pro Českou republiku přes pronajatý terminál v nizozemském Eemshavenu. 

Pokud by byl v případě kritické situace vyhlášen stav nouze, dojde k aktivaci tzv. systému regulace dodávek podle odběrových stupňů. Postupné omezování dodávek by se týkalo nejdříve průmyslových závodů a až na úplně posledním místě domácností. 

 

Může v Česku dojít elektřina? 

Elektřiny je v síti dostatek. Česká republika dokonce vyrobí více elektřiny, než sama spotřebuje. Většina elektřiny se však prodává na energetické burze, kde její cenu určuje nabídka a poptávka. Pro nás je směrodatná energetická burza v německém Lipsku.

 

Co mám udělat, pokud se vlivem zvýšení cen energií dostanu do tíživé situace?

Ve spolupráci s Institutem prevence a řešení předlužení pomáháme našim zákazníkům zorientovat se v dostupných formách státní pomoci a radíme jim, kam se mohou obrátit. Veškeré důležité kontakty a další doporučení naleznete na našem webu.

Pražská plynárenská se ráda postará

Jsme online

V našem Zákaznickém portále získáte snadný přehled o Vaší smlouvě, platbách a zároveň zde řadu požadavků vyřídíte bez čekání „na pár kliknutí".

Přechod k nám nebo přepis smlouvy u nás také vyřídíte pohodlně online. Nyní navíc s možností získat bonus za přechod k nám od jiného dodavatele.
 

Máme něco navíc

Staráme se o Vaši bezpečnost. Rádi Vám bezplatně zapůjčíme detektor úniků plynu, kterým lze zkontrolovat možné netěsnosti na plynovém vedení nebo si u nás můžete zakoupit detektor úniku oxidu uhelnatého (CO), který by neměl chybět v žádné domácnosti s plynovými spotřebiči.

Snížit si můžete s námi také náklady na opravu nebo montáž vybraných spotřebičů díky našemu programu Zákaznická výhoda.

Jsme stabilní a féroví

Jsme dodavatelem energií už více než 120 let a plyn nebo elektřinu Vám za férové ceny rádi poskytneme na území celé České republiky. Patříme do vlastnictví hl. města Prahy, kde se staráme o celou distribuční síť zemního plynu. Jsme zde totiž dodavatelem poslední instance a postaráme se tak o Vás i v případech, kdy jiný dodavatel plynu zkrachuje nebo z jiného důvodu není schopen dodávat energie.