Sv. Anežka Česká je patronkou plynárenství už 27 let

Sv. Anežka Česká je patronkou plynárenství už 27 let František kardinál Tomášek, arcibiskup pražský a primas český prohlásil v únoru 1991 svatou Anežku Českou za svatou ochránkyni pracovníků plynárenského průmyslu. Oficiálně byla potvrzena 2. března 1991.

V prohlášení kardinál Tomášek napsal:

…………tento souhlas dávám a prohlašuji tímto: Českou královskou dceru, matku chudých a vyděděných, zakladatelku a první představenou kláštera Na Františku, SVATOU ANEŽKU ČESKOU, za svatou ochránkyni pracovníků plynárenského průmyslu a volám k ní: Svatá Anežko Česká, oroduj za nás, vypros požehnání pro jejich práci, ochraňuj ode všeho zlého jejich pracoviště, jejich domovy a rodiny, chraň celou naší krásnou zemi! K tomu připojuji své arcipastýřské požehnání.

Sv. Anežka Česká pak byla potvrzena patronkou plynárníků ze zcela logických důvodů. Historické doklady a dobové legendy dokládají a praví, že si Anežka, jako abatyše kláštera s útulkem, vyprosila u Řehoře IX. zmírnění přísných podmínek pro život řádu klarisek, který byl založen po italském vzoru, ale působil ve zcela jiných klimatických podmínkách. Od této důležité události bylo dovoleno v klášteře a hospici, kam přicházeli strádající hladem a chladem, topit. Ona jim navíc k veškeré péči přidávala i naději, víru a křesťanskou lásku. Jistě i proto byla sv. Anežka Česká doporučena jako ochránkyně - patronka. Plynárníci tedy - stejně jako jejich patronka – šířili vždy teplo a světlo.

Plynárenství se tak přihlásilo k prastaré tradici řemeslných cechů, od poloviny minulého století pak řemeslných živností, jakkoliv dnes zprůmyslněných. Na počest patronky plynárenství sv.Anežky České každý rok 2.března hoří plamen na sousoší „Apotheosa plynárenství“ před vchodem do michelského areálu Pražské plynárenské,a.s.

Aktuality

Pražská plynárenská se ráda postará

Jsme online

V našem Zákaznickém portále získáte snadný přehled o Vaší smlouvě, platbách a zároveň zde řadu požadavků vyřídíte bez čekání „na pár kliknutí".

Přechod k nám nebo přepis smlouvy u nás také vyřídíte pohodlně online. Nyní navíc s možností získat bonus za přechod k nám od jiného dodavatele.
 

Máme něco navíc

Staráme se o Vaši bezpečnost. Rádi Vám bezplatně zapůjčíme detektor úniků plynu, kterým lze zkontrolovat možné netěsnosti na plynovém vedení nebo si u nás můžete zakoupit detektor úniku oxidu uhelnatého (CO), který by neměl chybět v žádné domácnosti s plynovými spotřebiči.

Snížit si můžete s námi také náklady na opravu nebo montáž vybraných spotřebičů díky našemu programu Zákaznická výhoda.

Jsme stabilní a féroví

Jsme dodavatelem energií už více než 120 let a plyn nebo elektřinu Vám za férové ceny rádi poskytneme na území celé České republiky. Patříme do vlastnictví hl. města Prahy, kde se staráme o celou distribuční síť zemního plynu. Jsme zde totiž dodavatelem poslední instance a postaráme se tak o Vás i v případech, kdy jiný dodavatel plynu zkrachuje nebo z jiného důvodu není schopen dodávat energie.